Bursa Okiteks’te sendikalı 200 işçi işten atıldı

Bursa Okiteks’te sendikalı 200 işçi işten atıldı

Bursa’da Okiteks A.Ş.’de çalışan sendikalı 200 işçi işten atıldı. Okiteks A.Ş. 1 Mayıs 2012 günü itibariyle işçilere “Fabrikanın resmi mahiyette birkaç işleminin olduğu, bu yüzden çalışma durdurulmasına gidileceği“ni öne sürerek işçilerin 14 Mayısa kadar yıllık izinlerini kullanması

Sendika tarafından yapılan araştırma sonucu işçilerin hiçbir gerekçe göstermeksizin, kandırılarak işten çıkarılmasının altında Okiteks’in haciz yoluyla, bir finans şirketi olan Karadeniz Emtia Grubu’na devredilmesi olması ortaya çıktı. TEKSİF Sendikası’nın Karadeniz Emtia Grubu ile görüşme talebine ise şirket tarafından ‘telaşa gerek yok, resmi işler biraz uzadı, birkaç gün içinde işçiler tekrar işlerinin başına dönecekler’ cevabı verildi. Ancak bu telkin dolu sözler boş çıktı ve hiçbir işçi işe başlatılmadı. Bunun üzerine bir ayı aşkın bir süredir evlerine ekmek götüremeyen Okiteks mağduru işçiler, TEKSİF Sendikası’nın Bursa Hürriyet Mahallesi’nde bulunan irtibat bürosu önünden, 5 kilometre yürüyerek Örnekköy Yolu üzerinde bulunan Okiteks A.Ş. önünde eylem ve basın açıklaması yaptı.

Mağdur işçiler adına basın açıklaması yapan TEKSİF Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Burgaz, 200 işçinin hiçbir gerekçe olmaksızın, çeşitli oyunlarla işten çıkarıldığını vurgulayarak, “Bütün iyi niyetimizi kullanmamıza rağmen bugüne kadar Karadeniz Emtia Grubu’ndan hiçbir ses çıkmamıştır. Bizler burada dönen oyunların farkındayız. Bu tarz dolambaçlı oyunlarla işçinin hakkını gasp ettirmeyeceğiz. Fabrikayı kim alır, ismi ne olur bilemem ancak, ya işçiler mevcut hakları saklı kalarak işlerine tekrar döner ya da bugüne kadar kazanılmış hakları ve kıdem tazminatları kendilerine ödenir. Bunun  çıkış yolu budur” dedi. Sendika Genel Merkezi ve Türk-İş tarafından da konunun yakın olarak takip edildiğine değinen Mustafa Burgaz, hem mağdur işçilerin hem de TEKSİF Sendikası’nın  sonuç alınana kadar eyleme devam edeceğini bildirdi.

Sonuç alana kadar eylemde kararlı olduklarını vurgulayan TEKSİF Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Burgaz, 6 Mayıs tarihi itibari ile fabrika önünde çadır kurarak, Türk-İş üyesi diğer sendikaların da desteği ile eylemlerine devam edeceklerini sözlerine ekledi. (Bursa/EVRENSEL)

www.evrensel.net