15 Ocak 2017 18:53

TAZ’dan Türkçe-Almanca internet sitesi

Die Tageszeitung (TAZ) gazetesi, Türkiye’de basına yönelik baskıların artması nedeniyle Türkçe-Almanca bir site kuracağını duyurdu.

TAZ’dan Türkçe-Almanca internet sitesi

Paylaş

Almanya’da günlük yayın yapan Die Tageszeitung (TAZ) gazetesi Türkiye’de basına yönelik baskıların artması nedeniyle Türkçe-Almanca bir internet portalı kurma kararı aldığını duyurdu. 19 Ocak’tan itibaren, “taz.gazete” adlı iki dilli portalda Türk yazarların haberleri de yer alacak. İnternet portalında yayınlanan tüm metinler Türkçe ve Almanca okunabilecek.

TAZ Editörü ve Proje Müdürü Fatma Aydemir, “Otoriter Türk rejimi art arda medya kurumlarını kapatırken biz, yeni, özgür, bağımsız bir medya organı çıkarıyoruz” dedi.

Taz.gazete internet portalında Türkiye ve Almanya’dan haber, yorum, deneme ve röportajlar yer alacak. Yazarlar arasında Cumhuriyet yazarı Aydın Engin, Gazeteci-Yazar Ece Temelkuran da var. Ayrıca Cumhuriyet, Birgün, Diken ve Bianet’ten yazarlar, taz.gazete’ye zaman zaman yazılar yazacak.

Cumhuriyet gazetesi editörlerinden Ali Çelikkan’ın da kadroda olduğu belirtildi. Çelikkan’ın Cumhuriyet gazetesine operasyon düzenlendiği sırada, bir değişim programı çerçevesinde TAZ’da görev yaptığı kaydedildi.

TAZ, iki dilli (Almanca-Türkçe) yeni internet portalı fikrinin Ekim ayında Cumhuriyet gazetesi yazarlarının tutuklanması sonrasında doğduğunu belirtti. TAZ, yıllar önce de 8 sayfalık Türkçe “Perşembe” eki yayınlamıştı. Ancak ek gazeteye yeterli sayıda abone kazandırmadığı için bir süre sonra kapatılmıştı.

Batı Almanya Radyo Televizyon Korumu (WDR) Almanca-Türkçe “Sansürsüz Türkiye” portalını kısa bir süre önce yayınlamaya başlamıştı. (Köln/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Meclis’te basın özgürlüğü önergesi reddedildi

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa