'Sokak Akademisi'nin 3’üncü dersi gerçekleşti

'Sokak Akademisi'nin 3’üncü dersi gerçekleşti

‘Sokak Akademisi’ kapsamında ders veren akademisyen Süreyya Karacabey, “Kendi öğrencilerimin sayısından daha fazla öğrenci ile buluştum” dedi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen, açığa alınan ya da hakkında soruşturma başlatılan akademisyenlerin başlattığı "Sokak Akademisi"nin 3'üncü dersi, Dikmen’de bulunan Ahmet Arif Parkı'nda gerçekleşti. KHK ile ihraç edilen akademisyen Süreyya Karacabey’in "Epik Müdahale" konusunu anlattığı dersliğe akademisyen ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. 

Dersin verileceği parka Hababam Sınıfı'nın unutulmaz repliklerinden olan “Okul dört tarafı duvarlarla çevrili tepesinde damı olan yer değildir. Okul her yerdir!” sözü tahtaya yazıldı. 

‘DAHA ÇOK ÖĞRENCİM OLDU’

Dersin ardından dihabere konuşan Karacabey, ihraç edildikten sonra sokakta ders anlatmanın kendisine yabancı gelmediğini belirterek, “Sınıf dışında da arkadaşlarımla bir takım yerlerde ders anlatan biriydim. Ama bugünün tabi ki simgesel bir anlamı oldu. İhraç edildiğimin birinci haftasında burada olmak bana moral verdi. Bizim tiyatro bölümü küçük bir bölümdür. Kendi öğrencilerimin sayısından daha fazla öğrenci ile buluştum. Burada olmaktan çok mutluyum” dedi.

'HER TÜRLÜ ULAŞIYORUZ HOCAMIZA'

Öğrencilerden Merve Gülşah Akgün ise, hocasının biran önce tekrar okuluna dönmesini istediğini ifade ederek, “Hocamız dışarıda da okulda da aynı şekilde anlatıyor derslerini. Hocamızla biz lisansta da yüksek lisansta da ne zaman istersek ona ulaşıp derslerini dinleyebiliyorduk. O yüzden bundan sonra sokak akademisinde, evinde onu dinlemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Karacabey’in her sözünün kendileri için hayat dersi olduğunu vurgulayan Akgün, şunları aktardı: “En ufak bir sözle bütün dünyaya bakışınız değişiyor. O yüzden okulda olmuş burada olmuş bizim için fark etmiyor. Biz her türlü ulaşıyoruz hocamıza.” (DİHABER)
 

www.evrensel.net