15 Ocak 2017 16:13

Artvin'le dayanışma konserinin yasaklanmasına tepki büyüyor

'Artvin’e Ses Ver' konserinin valilik tarafından yasaklanmasına İstanbul Artvinliler Vakfı tepki gösterdi.

Paylaş

İstanbul Artvinliler Vakfı, Cerattepe'de Cengiz Holding’in madencilik faaliyetlerine karşı "Artvin varsa ben de varım" sloganıyla başlatılan uluslararası kampanya kapsamında sivil toplum kuruluşları ve platformların İstanbul'da düzenlemek istediği konserin valilik tarafından OHAL gerekçesiyle yasaklanmasına ilişkin Makine Mühendisleri Odası Taksim Şubesi'nde toplantı düzenledi. Toplantıya, birçok dernek ve sivil toplum kuruluşu destek verirken, Artvinli yurttaşlar da yoğun ilgi gösterdi. Toplantı salonuna, “Yaşam için söz Artvin halkınındır” pankartı asıldı. 

Toplantıda açıklama yapan Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Melek, Artvin halkı ile dayanışmak amacıyla bir süredir konser hazırlığı içerisinde olduklarını belirterek, tüm hazırlıkları tamamlanan konserin güvenlik gerekçesiyle iptal edildiğini hatırlattı. Melek, “Cerattepe mücadelesi çeyrek asırdır süren bir hak ve hukuk mücadelesidir. Cerattepe mücadelesi bir çevre ve dolayısıyla insan hakları mücadelesidir. Yasaklamalar ile dayanışmamızı bitiremezler” dedi. 

Darbe sonrası oluşturulan "OHAL rejimi" ile de temel hak ve özgürlüklerin ayaklar altına alındığını kaydeden Melek, “Artık Cerattepe mücadelesi yalnızca bir çevre mücadelesi değil, bir demokrasi, insan hakları, özgürlük ve adalet mücadelesidir” diye konuştu.

‘MUTLAKA BAŞARIYA ULAŞACAĞIZ’

Konser fikrinin sosyal medyada büyük bir ilgiyle karşılandığını vurgulayan Melek, şöyle devam etti: “16 ülkeden, kendi dillerinde Artvin’e destek videoları gönderildi ve yayına sokuldu. Ülke sathına yayılan böyle bir iletişim ve dayanışma ruhu birilerini korkutmuş olmalı ki, bütün tedbirler alınmasına, eksiksiz bir organizasyon olmasına rağmen konserimize izin verilmedi. Konserin iptali veya başka baskı ve yıldırmalarla 25 yıldır süren Artvin çevre mücadelesini durdurabileceğini düşünenler yanılıyorlar. Bu haklı mücadele Artvin halkının birlik, beraberlik kardeşlik, özveri ve memleket sevgisi ile yoğrulmuş, ülke sathına yayılmış bir mücadeledir ve mutlaka başarıya ulaşacaktır.” 

Karadenizli sanatçı Mehmet Gümüş ise, konser için çok emek harcadıklarını ancak iptal edilmesi ile büyük bir hayal kırıklığı yaşadıklarını belirterek, “Kendileri koca koca mitingler yaparken güvenlik sorunu yok ama biz demokratik bir eylemde dayanışma konseri düzenlemek istediğimizde güvelik gerekçesi ile yasaklama geliyor” diyerek verilen karara tepki gösterdi. Gümüş, tüm demokratik taleplerin baskı ile sindirilmeye çalışıldığını ifade ederek, "Çevreciler de susturulmaya çalıştırılıyor, o halde yapmamız gereken tüm demokratik tepkileri ve güçleri birleştirmek. Bu kaos ortamından kendi gücümüz ile çıkmalıyız” dedi. (DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

Beştaş: Biat etmiyorsanız dolarlı terörist de olursunuz

SONRAKİ HABER

"Çocuklarımın yüzüne bakabilmek istiyorum"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa