15 Ocak 2017 11:48

HDP’li vekil Nursel Aydoğan davasında ‘yetkisizlik’ kararı

Tutuklu HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan hakkında Şırnak’ta açılan dava için yetkisizlikkararı veren mahkeme, dosyayı Diyarbakır’a gönderrdi

HDP’li vekil Nursel Aydoğan davasında ‘yetkisizlik’ kararı

Paylaş

Şırnak’ta yürütülen soruşturma kapsamında 4 Kasım 2016’ta Diyarbakır’da gözaltına alınarak aynı gün götürüldüğü Şırnak’ta tutuklanan HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan hakkında iddianamede hazırlandı. Şırnak 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianame, Aydoğan’ın işlediği iddia edilen suçların suç yerinin ve bu suçların son bulduğu yerin Diyarbakır ili olduğu gerekçesiyle Ceza Muhakemesi Kanununun (CMK) 12/1-2 maddesi gereğince dava dosyası için “yetkisizlik” kararı verilerek Diyarbakır’a gönderildi. Davaya bakmakla görevli ve yetkili olan Diyarbakır’da ağır ceza mahkemesine gönderilen dava için, mahkemenin önümüzdeki günlerde kararını vermesi bekleniyor. 

Silivri Cezaevi’nde tutulan Aydoğan, 2011 yılında Diyarbakır’da katıldığı 5 ayrı basın açıklaması, yürüyüş ve cenaze töreni nedeniyle Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılama “Örgüt üyesi olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan 4 yıl 8 ay 7 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. 

Daha önce de HDP Hakkari milletvekilleri Abdullah Zeydan, Nihat Akdoğan ve Selma Irmak ile HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu’nun davaları “güvenlik” gerekçesiyle Hakkari ve Şırnak’tan Diyarbakır’a gönderilmişti. Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından iddianameleri kabul edilen DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve görevden alınan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın davası ise “Kamu güvenliği” gerekçe gösterilerek Diyarbakır’dan başka bir ile nakledilmesi istenmişti. (DİHABER)
 

ÖNCEKİ HABER

Tarlada 50 kuruş, İstanbul'da 3 lira

SONRAKİ HABER

Milli Piyango’nun ‘asıl talihlileri’ ünlü bayiler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa