Nâzım Hikmet 115 yaşında

Komünist Şair Nâzım Hikmet bugün, doğumunun 115. yılında pek çok etkinlikle anılıyor.

Komünist Şair Nâzım Hikmet’in bugün doğumunun 115. yılı. Şair doğum gününde pek çok etkinlikle anılıyor. 

Anma etkinliklerden öne çıkanlardan biri “Nâzım’ı Yazanlar” projesi. Sergi Nâzım’ın izini günümüze kadar taşımış isimleri bir sergi ve kitapta bir araya getiriyor. Nâzım Hikmet’in yaşamı, yapıtları ve siyasi mücadelesi hakkında kitaplar kaleme almış, şiirden müziğe, resimden sinemaya eserlerinde Nâzım izini günümüze kadar taşımış isimleri bir sergi ve kitapta ilk kez bir araya getiriyor. Proje, Nâzım’ın şiirleri, umutları, aşkları, dostlukları ve mücadelesiyle çıkılan yolculukta birçok değerli yazar, sanatçı ve akademisyenin Nâzım çalışmalarına tanıklık etme olanağı sunuyor. 

Nilüfer Belediyesi, Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi ve İş Bankası Kültür Yayınları ortak çalışması sonucu hayata geçirilen projenin ana iskeletini şair hakkında yazmış veya yapıtlarında ona göndermeler yapmış yaşayan yazar ve sanatçıların portre fotoğrafları oluşturuyor. Fotoğrafları çekilen yazar ve sanatçıların fotoğraflar üzerine el yazılarıyla yazdıkları yazılar Nâzım’ın yaşam öyküsünün ve yapıtlarının inceliklerini izleyicilere hatırlatıyor.

Sanat yönetmenliğini Attila Durak, editöryel konsept ve metin kurgusunu Murat Gülsoy ve Zeynep Uysal’ın üstlendiği proje Nâzım Hikmet’i geçmişten bugüne ve bugünden geleceğe taşımayı amaçlıyor. Nâzım’ı farklı bir açıdan görme ve yazdıklarının dışında da algılama fırsatı sunan projenin fotoğrafları Attila Durak, Kemal Aslan ve Ersin İleri’ye sergi ve kitap tasarımı ise Abdullah Yaşar’a ait. Projenin ilk sergisi ise Nâzım Hikmet Kültürevinde çalışmada yer alan birçok sanatçının katılımıyla açılıyor.

Nâzım Hikmet hakkında farklı okumalara tanık olmak için Nâzım’ı Yazanlar projesinin ilk sergisi 17 Ocak saat: 18.00’de Nâzım Hikmet Kültürevinde açılacak.  

ZÜLFÜ LİVANELİ VE KARDEŞ TÜRKÜLER NÂZIM İÇİN SAHNEDE

Nâzım Hikmet için düzenlenen etkinliklerin ikincisi bugün saat 18.00’de Maslak TIM Show Center’da düzenlenecek. Nebil Özgentürk’ün “Nâzım Hikmet” belgeseliyle başlayacak programda, Çello dinletisinin ardından Altan Erkekli ve Ebru Erkekli çifti Nâzım Hikmet şiirleri okuyacak. Tiyatrocu Levent Ülgen Nazım Hikmet’in ölümsüz eseri “Kuvayı Milliye Destanı ve Memleketimden İnsan Manzaraları”nda  yer alan “Kartallı Kazım” ile performans sergileyeceği gecede Nâzım Hikmet Vakfı Başkanı Rutkay Aziz’in Nâzım şiirleri eşliğinde Hülya Aksular Bale Atölyesi dans gösterisi yapacak.

Gecenin finalinde bir başka usta isim Zülfü Livaneli Kardeş Türküler’e eşlik edecek.

NÂZIM HİKMET VE TÜRKİYE’DE TOPLUMCU GERÇEKÇİLİĞİN İZLERİ

Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi, Nâzım Hikmet’i 115. doğum gününde toplumcu gerçekçilik akımının edebiyat, tiyatro, mimari ve sinemadaki yansımalarının konuşulacağı bir panelle anıyor.

Toplumcu gerçekçi sanat anlayışı Türkiye’de özellikle 1950’lerden 1980’lere dek başta edebiyat olmak üzere bütün sanatlarda derin izler bırakır. Nâzım Hikmet’in 1930’lardan itibaren öncülüğünü yaptığı bu hareket onun entelektüel çevresinden başlayarak bütün edebiyat dünyasına yayılır; adaletsiz düzenin ezen ezilen çatışmasıyla görünür olduğu öykü ve romanlardan toplumcu gerçekçi şiire uzanır. Ama dönemin Türkiye’si sadece edebiyatta değil sinemadan mimariye diğer sanatlarda da toplumcu gerçekçiliğin farklı yüzlerini deneyimleme imkanı bulur.

Kemal Tahir’in romanlarından Attila İlhan’ın şiirlerine, Cumhuriyet mimarisinin özgün yapıtlarından Brechtçi tiyatroya uzanan bu deneyimi Nâzım Hikmet’in 115. doğum gününde tartışılacak. Murat Gülsoy’un moderatörlüğünde gerçekleşecek olan panele Olcay Akyıldız, Cengiz Bektaş, Feride Çiçekoğlu, Duygu Köksal ve Cüneyt Yalaz konuşmacı olarak katılacak.

Panel 16 Ocak saat 15.00 ile 17.00 arasında Büyük Toplantı Salonu, Güney Kampüs’de gerçekleşecek. 

ŞAİRLER NÂZIM HİKMET ŞİİRLERİNİ SESLENDİRECEK      

Dünya Şairi Nazım Hikmet’in Memleketimden İnsan Manzaraları eserinden dizeleri Tilbe Saran, Metin Belgin, Bülent Emin Yarar, Hakan Gerçek, Hümay Güldağ seslendirecek.

Nâzım Hikmet’in 1940’larda çok güç koşullarda yazdığı “Memleketimden İnsan Manzaraları” eserinden seçilmiş şiirleri Atilla Birkiye derledi, Mehmet Birkiye ise sahneye uyarladı. Serdar Yalçın’ın müzik yönetmenliğinde “tren atmosferi”nin imgesel olarak canlandırıldığı sahnede sergilenen “Bir Tren Kalkar Haydarpaşa Garı’ndan” başlıklı dinletide şiirleri Tilbe Saran, Hümay Güldağ, Hakan Gerçek, Bülent Emin Yarar ve Metin Belgin yorumlayacak. Nâzım’ın şiir formundaki ya da Memet Fuat’ın deyişiyle “… Hem şiir, hem roman, hem tarih nitelikleri açıkça görülen, yeni bir türün başlangıcı sayılabilecek” başyapıtı “Memleketimden İnsan Manzaraları”ndan dizelerle bu topraklarda yaşayan insanların acı tatlı öykülerine tanıklık edeceğiniz dinleti, 16 Ocak akşamı saat 20.30’da İş Sanat’ta. 

NAZIM BRECHT BULUŞMASI

Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet’i doğumunun 115. yılında anıyor. Büyük üstadın unutulmaz şiirleri ve Grup Abra’nın şarkılarıyla hatırlanacağı bu özel gece 15 Ocak saat 19.00’da Şişli Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evinde gerçekleşecek. 

Çankaya Belediyesi tarafından düzenlencek bugünkü anmada ise Ocak’ta Sema Moritz “Nâzım  Brecht Buluşması” gerçekleşecek. 

Müziği, şiir, tiyatro, edebiyat, sinema gibi sanatın farklı dallarıyla buluşturan Moritz, Nâzım Hikmet ile Bertolt Brecht’in şarkılaştırılmış şiirlerini yorumlayacak. Piyano ve çello eşliğinde gerçekleşecek konser, 15.00’de başlayacak. 

ÇSM 18 Ocak’ta ise Fransız Kültür Merkezi tarafından düzenlenen “Hasret”  isimli müzikal tiyatro oyununu izleyicisiyle buluşturacak. 19.30’da başlayacak oyun, Nâzım Hikmet’in 23 şiirinden ve Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun şarkı şeklinde seslendirilen bir şiirinden oluşacak. Şiirlerini Şükrü Muni’nin seçtiği oyunda, piyano ve şarkılarda Ayten İnan yer alacak.

Evrensel Şair Nâzım Hikmet’in115. doğum günü, Sarıyer Belediyesi ile Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfının ortaklaşa düzenlediği etkinliklerle kutlanıyor. Usta şair için ilk tören Türkiye’den ayrıldığı son kara parçası olan Tarabya’da düzenlenecek. Tarabya Otelinin önünde saat 13.00’te başlayacak etkinlikte Nâzım Hikmet için denize karanfiller bırakılacak. Ardından boğaza açılacak tekne ile şairin şiirleri seslendirilecek.

Nâzım Hikmet’in 115. yaş günü etkinliği Kocaeli’de de kutlanıyor. İzmit’te Cafe Vera’da yapılacak olan Nâzım Hikmet şarkıları ve şiir dinletisi etkinliğini Cemile Gültepe sunacak. Hikmet Yazıcıoğlu’nun Nâzım şiirleri yorumladığı, Caner Arduç’un ise bağlamasıyla eşlik edeceği geceye Kocaeli halkı davet ediliyor. Nazım Hikmet şarkıları ve şiir dinletisi etkinliği 15 Ocak pazar günü, saat 19.00’da İzmit’te Cafe Vera’da gerçekleştirilecek.

ÇAĞDAŞ ŞAİRLER YILLIĞI 2017

Türk şiirinin son 50 yıl kuşaklarını kapsayan en gözde ve başarılı şairlerinin 20’sinin YENİ ve YAYIMLANMAMIŞ şiirlerinin yer aldığı Çağdaş Şairler Yıllığı 2017, Nâzım Hikmet’in doğum günü olan 15 Ocak 2017 günü çıkıyor.

Çağdaş şairler yıllığı 2017, çağdaş şiirimizin yaşayan, iyi ve başarılı 20 şairinden hiç yayımlanmamış, 2017 yılı boyunca şiiri taptaze, dipdiri tutacak ve okurların dilinden düşmeyecek 20 şiiri tüm şiirseverlere kıvançla sunarken “yıllık” geleneğinde bir gelecek penceresi açıyor. 

NÂZIM’IN HASRETİ GEÇMİŞE BAĞLI BİR MELANKOLİ DEĞİLDİR

Fransız Kültür Merkezi Nâzım Hikmet’i doğum yıl dönümünde müzikal tiyatro etkinliği ile anıyor. “Hasret” adlı oyun Nazım Hikmet’in 23 şiirinden ve bir tane de Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun  şarkı şeklinde seslendirilecek şiirinden oluşuyor. Şükrü Muni tarafından şairlere göre değerli olan hayat, ölüm, savaş, barış, aşk, sürgün, hasret gibi çeşitli temalara göre seçilmiştir.

Nâzım’ın hasreti geçmiş zamana bağlı bir melankoli değildir, tüm insanlık için daha iyi bir yaşam umudu içeren bir nostaljidir, özgür, eşit, onurlu ve kardeşlik. Nâzim Hikmet hayata, aşka,  insana aşık ve tüm haksızlılara düşman olan derin hümanist devrimci bir şairdir.

Asrının en büyük Türk şairi olan, yaşarken kendi ülkesinde eserlerinin yayımlanması yasak olan fakat yurt dışında anılan Nâzim Hikmet, hayatının yarısını Türk hapishanelerinde ve hayatının geri kalan kısmını ise sürgün olarak Moskova’da ya da dünya çapında seyahat ederek geçirir.

Türk vatandaşlığından çıkarılan Nâzım Hikmet, Polonya vatandaşı olarak Moskova’da hayatını kaybeder. Suçu, her ne olursa olsun, komünist olarak herkesin onurlu bir şekilde yaşayabileceği yeni bir dünyanın oluşumuna katkıda bulunabileceğine inanmaktan vazgeçmemesidir.

“Hasret” adlı oyunu 16 Ocak’ta saat 19.30’da Fransız Kültür Merkezinde seyredebilirsiniz. 

40 ŞAİR 40 ŞİİR SERGİSİ

Türkiye Yazarlar Sendikası, “Nâzım Hikmet’ten Bugüne El Yazısı Şiirler Sergisi”nde 40 şairin el yazısı 40 şiirini okurla buluşturuyor. Nâzım Hikmet’in “İrfan Kızıma Mektup” şiirinin el yazısı özgün biçimiyle başlayan sergide Fazıl Hüsnü Dağlarca, Ceyhun Atuf Kansu, Melih Cevdet Anday, Can Yücel, Arif Damar, Orhon Murat Arıburnu, Kemal Özer, Sennur Sezer, Ataol Behramoğlu, Nihat Behram, Ahmet Telli gibi şairlerin özgün el yazısı şiirleri de görülebilir.

Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezinde açılan sergiyi 3 Şubat 2017 tarihine kadar gezebilirsiniz. 

BULUTUN SEVDASI

İstanbul Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Nâzım Hikmet’i “Sevdalı Bulut” oyunuyla anacak. Nâzım Hikmet’in Türkiye’de ilk kez 1968 yılında yayımlanan ve 1980 darbesinin ardından uzunca bir süre yasaklı kalan eseri “Sevdalı Bulut” yetişkinler ve çocuklar için bir masal niteliği taşıyor. “Masal dinlemek okumaktan iyidir. Başlayayım anlatmaya: Bir varmış, bir yokmuş” diyor ve başlıyor Nâzım. Dünyanın çeşitli dillerine çevrilen Sevdalı Bulut, bu kez Altkat Sanat yorumuyla oyunlaştırılıyor ve sahneye taşınıyor. 

16 Ocak saat 20.00’de sahnelenecek oyunun kadrosunda Müge Saut, Öykü Özaydın Avcı, Camilla Gavagni Cattaneo, Erkan Akbulut, Selver Çavuş, Beyza Candemir ve Sena Yapar yer alıyor.

Yapı Kredi Yayınları Nâzım Hikmet’in 115. yaşını kutladığımız günlerde Memet Fuat’ın 1965-1998 yılları arasında çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanan yazılarından oluşan “Nâzım Hikmet Üstüne Yazılar”ı yayımladı. 

Memet Fuat, bu yazılarda, Nâzım Hikmet’in şiiri, yaşamı ve yapıtları hakkında yaptığı bilimsel incelemeler ve ilk elden tanıklıklarla birçok yanlışı düzeltiyor ve Nâzım’ın daha iyi anlaşılması için okuyucuya rehberlik ediyor.

“1929’da yayımlanan “835 Satır”ın Türk şiirinde bir bomba gibi patlaması, öncelikle biçim alanında yarattığı devrimden, bir de ses tonundan kaynaklanmıştır.

Türkiye’de toplumsalcılık bilinmeyen bir öğreti değildi. Toplumsalcılar Osmanlı İmparatorluğu yönetimi altındayken de parti kuruyor, dergiler çıkarıyor, düşüncelerini savunuyorlardı. Örnekse Tevfik Fikret bazı şiirlerini bir toplumsalcı olan Nüzhet Sabit’in dergisinde yayımlamıştı. Moskova’da öğrenim görürken Mayakovski’yi tanımış, Futuristleri okumuş olan Nâzım Hikmet’in ‘Serbest Nazım’ diye adlandırdığı şiir ölçüsü ile dizelerinden yansıyan ses tonu Türk şiirinde daha önce ne görülmüş, ne de duyulmuştu.

“835 Satır”ın bir bomba gibi patlaması hem getirdiği bu yenilikten, hem de şiir okurlarına bu yeniliği kolayca benimsetmesindendi. Devrim niteliğinde yenilikler genellikle tepkiyle karşılanır. Nâzım Hikmet örneğinde öyle olmadı. Tutucu sanatçılardan gelen direnme de şiir okurlarının baskısıyla kısa sürede kırıldı.”  (KÜLTÜR SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 15 Ocak 2017 12:42
www.evrensel.net