Başbakan: İlk dört maddenin değiştirilmesini teklif etmedik

Başbakan: İlk dört maddenin değiştirilmesini teklif etmedik

Başbakan Binali Yıldırım, AKP'li İsmail Aydın'ın “Gerekli nisapla Anayasa’nın tüm maddeleri değiştirilebilir” sözleri üzerine açıklama yaptı.

Başbakan Binali Yıldırım, Anayasa'nın ilk 4 maddesiyle ilgili yaşanan tartışmalar hakkında açıklama yaptı. Yıldırım, “Anayasanın ilk 4 maddesi değiştirilmeyecek. Ucuz polemiklerden herkes uzak dursun. İlk dört maddenin değiştirilmesini teklif etmedik, edenlerle de işimiz olmaz” dedi.

Başbakan Yıldırım, bu konuda Bahçeli ile görüşüp görüşmediğinin sorulması üzerine “Sayın Bahçeli ile görüşmedim. Görüşülecek bir şey yok. Sayın Bahçeli bu konuların ne olduğunu benden daha iyi bilir. Neyin değişip, neyin değiştirilemeyeceğini Sayın Bahçeli çok iyi bilir” dedi.

Anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerinde, AKP grubu adına konuşan Bursa Milletvekili İsmail Aydın “Anayasa’nın değiştirilemez maddesini kabul etmek mümkün değildir. Gerekli nisapla Anayasa’nın tüm maddeleri değiştirilebilir” demiş, bunun üzerine MHP'lilerle gerginlik yaşanmıştı.

'GİTMEYİNCE SATMIŞ MI OLUYORUZ?'

Kıbrıs görüşmeleri için Cenevre'ye gidilmemesini, muhafaletin eleştirdiğini ve bu konuda hükümeti 'Kıbrıs'ı satmak' ile suçladığının söylenmesi üzerine ise Yıldırım şöyle konuştu:

“Ne demek satmak, çok ayıp bir şey. En azından bu haddini bilmemektir. Gitmeyince satmış mı oluyoruz. Böyle bir şey olur mu? Gitmemizi gerektiren bir durum yok. Kıbrıs ile ilgili görüşmeler  uzun yıllardan beri devam ediyor. Bizim şartlarımız, kırmızı çizgilerimiz bellidir.  Kıbrıs'ta güvenlik ve Türkiye'nin güvenliği konusu hiçbir şart altında vazgeçilemez, ortadan kaldırılmaz. Madde iki, eğer iki toplumlu bir devlet kurulacaksa, bu devletteki yönetim paylaşım adil olmalıdır. Madde üç, toprak ve mülkiyet konularında Türk tarafının herhangi bir mağduriyeti  kazanılmış haklarının ortadan kaldırılması söz konusu olamaz. Kısacası kurulacak bir ortaklık, ortak bir devlette her şey iki tarafı da mutlu ve memnun edecek şekilde olmalıdır. Bunlar olduktan sonra Türkiye'nin etkin garantisi  ve güvenlikle ilgili tedbirleri aynen devam etmelidir.” (DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 14 Ocak 2017 21:38
www.evrensel.net