Adana’da işkenceyle öldürülen Şehriban için eylem

Adana’da işkenceyle öldürülen Şehriban için eylem

Adana Kadın Platformu, yakınları tarafından öldürülen Şehriban Elmas'ın katillerinin cezalandırılması için eylem yaptı.

Adana Kadın Platformu 6 Aralık 2016’da Sucuzade mahallesindeki evinde eşi ve eşinin anne babasının da içinde olduğu yakınları tarafından işkence yapılarak öldürülen Şehriban Elmas'ın katillerinin cezalandırılması için eylem yaptı.

Hakkında açılan davada “Eşi canavarca hislerle kasten öldürmekten” müebbet hapsi istenen zanlı İzzet Elmas ile anne ve babasının da aralarında bulunduğu 4 kişi için suça iştirak suçlaması ile 20’şer yıl hapis cezası istenmiş; sonrasında bu 4 kişi serbest bırakılmıştı.

ABLASI: BAŞKA ŞEHRİBANLAR OLMASIN

İnönü Parkı'nda bir araya gelen kadınlar sadece bir zanlının tutuklu olmasını kabul etmediklerini belirtti. Eylemde konuşan Şehriban’ın ablası Yıldız Kurt, evliliklerinin ilk günlerinden itibaren eşinin anne babası ve eşi tarafından şiddet gören Şehriba’nın “Annene, babana, ablana zarar veririm” tehditleri altında evliliğini sürdürmek zorunda kaldığını ifade etti.

‘Yas tutmayı unuttum isyan ediyorum artık’ diyerek tepkisini ifade eden Kurt, “Babaanne devlet korumasındaki bebeği görmeye gidiyor. Hangi hakla gidiyor. Buna neden izin veriyorlar. Ellerini kollarını sallayarak nasıl geziyorlar. 5 kişi bir kadını öldürsünler, biri çıkıp desin ki ben öldürdüm. Bu mu adalet? Müebbet verilsin başka Şehribanlar olmasın” dedi.

GÖZ GÖRE GÖRE GELMİŞ BİR CİNAYET

Adana Kadın Platformu adına basın açıklamasını okuyan platformun avukatlarından Sevil Aracı, daha önce de yaşanan kadın cinayeti davalarının takipçisi olduklarını belirterek, katillerin ağır cezalar aldıkları diğer davalarda olduğu gibi Şehriban Elmas davasını da takip edeceklerini söyledi. Bu davanın göz göre göre gelmesine karşın önlenmemiş bir cinayet davası olduğunu dile getiren Aracı “Şehriban'ın ve öldürülen kadınların hesabını sormak ve başka kadınların aramızdan alınmasına izin vermemek için Şehriban'ın davasını takip edeceğiz” dedi.

Şehriban’ın evliliği boyunca hem kocasından hem de kocasının ailesinden şiddet gördüğüne dikkat çeken Aracı, “Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan Şehriban Elmas davasının ilk duruşmasının 14 Şubat’a görüleceğini belirterek kadınları davaya sahip çıkmaya çağırdı. (Adana/EVRENSEL)

www.evrensel.net