Kamu emekçileri bordro yaktı

Kamu emekçileri bordro yaktı

KESK Adana Şubeler Platformu, insanca yaşayacak ücret talebi ile maaş bordrolarını yaktı.

KESK Adana Şubeler Platformu, insanca yaşayacak ücret talebi ile maaş bordrolarını yaktı. Atatürk Parkı'nda gerçekleşen eylemde konuşan ihraç edilen Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Ahmet Karagöz, OHAL ile birlikte emekçilerin ihraç sırası ne zaman bana gelecek endişesi ile hizmet üretirken diğer yandan hükümetin emekçileri 4 bin 700 olan yoksulluk sınırından uzaklaştırıp 1800 lira olan açlık sınırına daha da yakınlaştırdığını söyledi. Karagöz,  emekçiler bordro yakarken bordroları ellerinden alınan ihraç edilen emekçiler olarak mücadele ederek OHAL'i ve KHK'leri yakacaklarını ifade etti.

GERÇEK ENFLASYON GİZLENİYOR

TÜİK’in 2016 enflasyon oranının yüzde 8.53 olarak açıklamasına tepki gösteren Karagöz, dolara bağlı doğalgaz, elektrik, ulaşıma zam geldiği, ekmek fiyatının yüzde 33 yumurta fiyatının yüzde 100 arttığı koşullarda mutfakta, pazarda gerçekleşen enflasyon oranı ile TÜİK’in enflasyon oranı arasında uzaktan yakından bir alaka olmadığını dile getirdi. Asgari ücretli, emekli ve memurların bu farkı eriyen maaşlarında iliklerine kadar hissettiğini ifade eden Karagöz, hükümetin alt gelir grubunun yaptığı gıda, içecek, konut, ulaştırma gibi harcamaların ağırlığını düşürerek gerçek enflasyonu gizlemeye çalıştığını söyledi.

VERGİ EMEKÇİNİN SIRTINA YÜKLENİYOR

598 milyar lira olarak açıklanan 2017 bütçesi gelirlerinin yüzde 85,5’ine tekabül eden 511 milyar liralık kısmının halktan toplanacak vergilerden karşılanacağını söyleyen Karagöz, “Yatırımı teşvik için 102 milyarlık vergiden vazgeçtik” diyen Maliye Bakanı’nın sermayeden alınmasından vazgeçilen vergileri emekçiye yıktığını söyledi.

Tüm bunlar karşısında sendikal hakları ortadan kaldıran OHAL düzenine sessiz kalmalarının istendiğini söyleyen Karagöz, insanca yaşanacak bir ücret, ücretlerinin enflasyon oranından arındırılarak kayıplarının telafi edilmesini ve gelir vergisi adaletsizliğinin ortadan kaldırılmasını istedi. (Adana/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 14 Ocak 2017 17:06
www.evrensel.net
ETİKETLER AdanaKESKbordro