‘Saldırılara karşı örgütlülük büyütülmeli’

‘Saldırılara karşı örgütlülük büyütülmeli’

Van’da KHK ile ihraç edilen kamu emekçileri birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Hayrettin ALAN
Van

Son yayımlanan 679 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Van’da 12 kamu çalışanı daha ihraç edildi. Yaşanan süreci  gazetemize değerlendiren kamu emekçileri birlikte mücadele çağrısı yaptı.

İŞKUR işyeri temsilcisi Seher Kadiroğlu Ataş, 6 ocak  cuma günü mesai bitimine kadar çalışıp, KHK ile ihraç edildiğini gece arkadaşlarından gelen telefonlarla öğrenenlerden. Çalışma koşullarına değinerek sendika üyesi oldukları için işyerinde eskiden beri kendilerine baskı olduğunu belirten Ataş, “Adaletsiz bir iş dağılımı vardı. İşler çoğunlukla BES üyelerine yaptırılıyordu. Bu duruma tepki gösterdiğimizde de mobbinge maruz kalıyorduk” dedi. 15 Temmuz sürecinden sonra da kendilerine yönelik baskıların arttığını kaydeden Ataş, “İhraç edilen arkadaşlar olarak neyle suçlandığımızı  bilmiyoruz. Sırf sendikalı olduğumuz için kurum amirleri isim vererek bizleri ihraç ettiler” dedi.

‘SENDİKA HAKLARIMIZA SAHİP ÇIKIYOR’

İŞKUR’da beş yıldır memur olarak çalışan Menşure Dağlar yaşanan sürece bakıldığında sendikalı olmanın daha da önem kazandığını belirterek, “Diğer sendikaların üyelerine sahip çıkmadığı bir dönem yaşıyoruz. Ancak BES emekçiye sahip çıkan bir sendikadır. Bu dönemde sendikadan istifa etmek yerine beraber mücadele etmeliyiz. Sendika tüm haklarımıza sahip çıkıyor” dedi.

İktidarın kendi politikalarını hayata geçirmek için darbe girişimini fırsata çevirdiğine değinen  BES Van Şube Eş Başkanı Haşem Baygümüş ise, “Darbeci zihniyete karşı olmamıza rağmen bu süreç bizlere baskı mekanizması olarak döndü. Toplumdan, kamu kurumlarından, meydanlardan tasfiye edilmeye çalışılıyoruz. Her KHK ile arkadaşlarımızın emeği hiçe sayılarak, kapı önüne konuluyor.  Kendi politikalarını daha iyi uygulamak için emekçilere ve  KESK’e  karşı operasyon yapılıyor” dedi.

İhraç edilen emekçilerin savunmalarının bile alınmadığını söyleyen Baygümüş, bu durumun hukuk dışı olduğunu kaydederek, “Bu süreçte emekçiler özellikle KESK’te örgütlenmeli, mücadeleyi, dayanışmayı büyütmeli. Çünkü bir yandan emekçiler ihraç edilirken bir yandan da iş güvenceleri ortadan kaldırılmaya çalışıyorlar. Kamuyu tamamen taşeronlaştırmayı hedefliyorlar. Bunlar karşısında birleşerek mücadele etmeliyiz” dedi.

www.evrensel.net