Rakka’nın kuzeybatı kırsalı SDG kontrolünde

Rakka’nın kuzeybatı kırsalı SDG kontrolünde

Suriye Demokratik Güçleri, IŞİD'in başkenti olarak kabul edilen Rakka'nın kuzeybatı kırsalının büyük çoğunluğunu hakimiyeti altına aldı.

Suriye Demokratik Güçleri(SDG), IŞİD’in Suriye’deki kalesi Rakka’nın kırsalında başlattığı ‘Fırat’ın Gazabı Operasyonu’nun 2. safhasına devam ediyor.

SDG, Rakka’nın kuzeybatı kırsalının neredeyse tamamını kontrolü altına aldı. SDG’nin açıklamasına göre bu süreçte 133 köy IŞİD’den kurtarıldı, 536 IŞİD militanı öldürüldü, 12 IŞİD’linin de esir alındığı bildirildi.

10 Aralık’ta başlayan operasyon kapsamında şu ana kadar 2 bin 144 kilometrekare alan SDG’nin hakimiyetine geçti. IŞİD’in uzaklaştırıldığı bölgelerde mayın tarama ve temizleme faaliyetlerinin devam ettiği belirtildi.

SDG, 6 Kasım’da başlatılan ‘Fırat’ın Gazabı Operasyonu’nun ilk bölümünde Rakka’nın kuzeyinde 560 kilometrekarelik alanı hakimiyetine almıştı.

Operasyonun ikinci safhasında Rakka’nın kuzeybatı kırsalı ve Tabka Barajı hedefleniyordu.

Operasyonun nihai amacı ise IŞİD’i Rakka’dan çıkarmak. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 13 Ocak 2017 23:56
www.evrensel.net

1 yorum yapılmış

  1. Bilal Ekici 9 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    21. y.y. Kürtleri, artık önceki Kürtler değil. Orta Doğu, artık sadece Arap, Fars ve Türk unsurlardan sorulmuyor ve bu unsurların Kürtler için yüz yıldır inşa ettikleri hapishane yıkıldı.
    Bu güçler kudurmakta haklılar ...
    Basel, 13.01.2017

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.