CANLI YAYIN
TBMM'de Anayasa görüşmeleri devam ediyor

Meclis Genel Kurulunda anayasa değişiklik teklifinin cumhurbaşkanı seçimlerinin yenilenmesi konularını içeren 11. maddesi görüşülüyor.

Anayasa değişiklik teklifi üzerine görüşmeler Meclis Genel Kurulunda sürüyor. Bugünkü oturumda teklifin 9 ve 10'uncu maddeler kabul edildi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yenilenmesine dair 11'inci madde üzerine görüşmelere geçildi. Söz konusu maddeyle, TBMM üye tamsayısının beşte üç çoğunluğuyla seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. Bu halde TBMM genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılacak.

10. MADDE 343 OYLA KABUL EDİLDİ

Anayasa değişikliğinde 'cumhurbaşkanının yardımcılarını' belirleyecek olan 10’uncu madde görüşüldü ve oylandı. 10. madde 343 oyla kabul edildi.

Teklifinin 10. Maddesiyle de Anayasa'nın 106. maddesinde yapılması öngörülen değişiklik uyarınca, Cumhurbaşkanı'nın seçildikten sonra bir veya daha fazla Cumhurbaşkanı yardımcısı atayabilmesinin önünü açılacak. Düzenlemede, Cumhurbaşkanı tarafından atanacak ‘Cumhurbaşkanı Yardımcıları’nın sayısının ne olacağı ve bu kişi ya da kişilerin hangi asgari nitelikleri taşımaları gerektiği konusunda herhangi bir belirleme yapılmamış olması dikkat çekiyor.

‘DEMİRTAŞ CUMHURBAŞKANI SEÇİLSEYDİ BU TARTIŞILMAYACAKTI’

Cumhurbaşkanı’nın ‘cezai sorumluluğu’ konusunda düzenlemeleri içeren Anayasa değişikliğinin dokuzuncu maddesinin görüşülüp, onaylanmasının ardından teklifin onuncu maddesi üzerine görüşmelere geçildi.

Değişiklik üzerine söz alan HDP Grup Başkanvekili ve Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım, “2007 yılında Cumhurbaşkanlığının seçilme biçimi değişti. Yetki ve erkleri değiştirilmedi. İlk kez halk tarafından seçildi. 2014’te eğer Selahattin Demirtaş cumhurbaşkanı seçilseydi fiili durum ve hukuki durum tartışılacak mıydı? Buradan hareketle bu Meclis’ten geçer mi geçmez mi bilmem ama Pazartesi günü Sayın Başbakan Binali Yıldırım, bu referandumdan geçmezse görevi bırakacağını net bir şekilde ifade etti. Kendi siyasi hayatına bir nokta koydu. ‘Çünkü görevimi yaptığım yer enkazdır’ dedi. Kendisi Cumhurbaşkanıyla ile münasebetini bir sistem sorunu olarak anlatmaya çalıştı” diye konuştu.

Erken seçim tartışmalarına da kürsüden değinen Yıldırım, “Bir seçimle bu oylamaların sonuçlarını ilişkilendirdi. Ya değilse aylardır bu konu tartışılıyor iken neden bunun geçmemesi durumunda bir erken seçimden bahsedilmedi de iki gün içerisinde peş peşe bu açıklamalar yapıldı” dedi.

MUŞ’TAN ERKEN SEÇİM ÇIKIŞI: YENİLEN PEHLİVAN GÜREŞE DOYMAZMIŞ

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş ise erken seçim tartışmalarına yanıt verdi. Muş, “Biriler hodri meydan çekiyor. Seçim yapılır fakat bir söz var yenilen pehlivan güreşe doymazmış” diye yanıt verdi.

CHP’Lİ BİNGÖL: HAZIRIZ İSTEDİĞİNİZ GÜN SEÇİM KARARI ALALIM

Değişiklik üzerine söz alan CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, “Bu değişiklik yasalaşırsa o zaman vatandaşlarımızın eşit yurttaş olmasını hedefleyen cumhuriyet maalesef yara alacaktır. Buna hepimiz karşı çıkmalıyız. Her fırsatta ‘millete gidelim’ deniliyor. Hadi gidelim. İki gündür erken seçimden bahsediliyor. Durup dururken bu neden gündeme getirildi. Bir endişe duyulmaya başlandı. Oysa bu değişiklikle Kasım 2019’da seçim yapılması öngörülüyor. Bu günlerde ‘hodri meydan’ çok konuşuluyor. Milletvekillerimizin imzası bir saatte önünüzde, hadi erken seçim yapalım. Hazırız, istediğiniz günde erken seçim yapalım” ifadelerini kullanarak, bir kez daha erken seçim tartışmalarını sürdürdü. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 14 Ocak 2017 00:59
www.evrensel.net