13 Ocak 2017 19:06

Kozağaçlı: Faşizm var diyorsak, bunu belgeleyeceğiz

Kapatılan ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, ‘OHAL Sistemi Altında Türkiye’de Yargı Sistemi’ adlı konferansta konuştu.

Kozağaçlı: Faşizm var diyorsak, bunu belgeleyeceğiz

Paylaş

Ankara Plaza Otel’de 3 gün sürecek “Uluslararası Hukuk Konferansı- OHAL Sistemi Altında Türkiye’de Yargı Sistemi” adlı konferans başladı. Konferansın ilk günü çeşitli atölyelerle sürdü. Türkiye’nin birçok ilinden gelen hukuk alanından uzmanların katıldığı atölyelerde yapılan tartışmalar rapor haline getirilerek uluslararası kurumlara sunulacak.

‘FAŞİZMİ BELGELEMEK ZORUNDAYIZ’

Konferansın açılışında konuşan kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği'nin (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, atölyelerde 15 Temmuz’dan itibaren yargı alanında sahada görülen yaklaşık 500 belgenin inceleneceğini ifade etti. 15 Temmuz’dan itibaren ülkede yaşanan hak ihlallerinin genel bir fotoğrafını belgelemek istediklerini ifade eden Kozağaçlı “Bizim bir iddiamız var, Türkiye’de faşizm var diyorsak, onu belgelememiz gerekiyor” dedi.

‘TÜRKİYE’DE YARGININ OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM’

Kozağaçlı aynı zamanda ülkede çok iyi yargıçların olmasına karşın kötü bir yargı sistemi olduğuna dikkat çekti. Kozağaçlı şunları kaydetti: “Açıkçası uzun süredir Türkiye’de bir yargı sisteminin olduğunu düşünmüyorum. Yargı sistemi tamamen siyasi iktidara entegre olmuş durumda. Yasama’nın durumu ise bir hafta sonra netleşecek. Umudum bu konferans ile bunun somut olarak ortaya çıkmasıdır” dedi.

Konferansın ikinci gününde avukatlar, hakimler ve gazeteciler sunumlar yapacak. Konferansın son gününde ise CHP ve HDP’li vekiller ile yabancı yargıçlar sunumlarını gerçekleştirecek. (DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

Yerel yöneticiler binanın neden yıkılmadığını bilemedi

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa