Gazeteciler Ersin Çaksu ve Harun Epli’ye 5 yıl hapis cezası

Gazeteciler Ersin Çaksu ve Harun Epli’ye 5 yıl hapis cezası

Özgürlükçü Demokrasi gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ersin Çaksu ve gazetenin eski Yazıişleri Müdürü Harun Epli’ye 5 yıl 6 ay 20 gün ceza verdi.

Özgürlükçü Demokrasi gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ersin Çaksu ve gazetenin eski Yazıişleri Müdürü Harun Epli’nin yargılandığı davada karar açıklandı. Mahkeme heyeti savcı mütalasının ardından duruşmayı 1.5 saat sonrasına erteledi. 1,5 sonra görülen duruşmada gazetecilere 5 yıl 6 ay 20 gün hapis cezası verildi.

Çağlayan’da bulunan İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya yargılanan gazeteciler katılmazken, avukatları hazır bulundu.

İddia makamı mahkeme heyetine sunduğu iddianamesinde gazetecilerin “Örgütün açıklamalarını yayımlamak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti ise duruşmayı 1.5 saat sonraya erteleyerek karar açıklayacağını belirtti. 1.5 saat sonra başlayan duruşmada, savcı bir kez daha iki gazetecinin cezalandırılmasını istedi. Mütalanın üzerine Avukat Özcan Kılıç savunma yaptı.

Savunmanın ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Kararda, gazetecilerin her birine “Örgüt açıklamalarını yayınlamaktan” 1 yıl 1 ay 10 gün, “örgüt propagandası yapmak”tan ise 2 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Adli kontrol hükümleri kapsamında cezalar 5 yıl denetim süresine çevrildi. (DİHABER)

www.evrensel.net