Meslektaşlarıyla dayanışan 25 yıllık öğretmen ihraç edildi

Meslektaşlarıyla dayanışan 25 yıllık öğretmen ihraç edildi

Eğitim Sen İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Turgut Yokuş, sokağa çıkma yasaklarında Mardin’de kalan meslektaşlarına destek verdiği için ihraç edildi.

Eylem NAZLIER
İstanbul

25 yıllık öğretmen olan Turgut Yokuş, Eğitim Sen’in aldığı karar doğrultusunda 22 Aralık 2015 tarihinde Mardin’e gitti. Yokuş’un da aralarında olduğu Eğitim Sen heyeti, Mardin’de kalan öğretmenlere destek ziyaretinde bulundu. Kent merkezinde yapılan basın açıklamasından sonra sokağa çıkma yasaklarının yaşandığı Nusaybin'e giderek meslektaşlarının durumunu  öğrenmek isteyen heyetin önü güvenlik güçleri tarafından kesildi. Engelleme nedeniyle Nusaybin’e gidemeyen heyet, burada açıklama yaptı. 

Yokuş İstanbul’a döndüğünde hakkında soruşturma başlatıldı ve önce Artvin Hopa ilçesine sürgün edildi. Hopa’ya sürgün edilmesinin ardından itirazda bulunduklarını belirten Yokuş kendilerine kararın düzeltileceğinin söylendiğini aktardı. Kararın düzeltilmesini isteyen Yokuş, daha sonra da Nevşehir’e sürgün edildi. 8 Aralık tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu tarafından devlet memurluğundan atıldı.

MESLEKTAŞLARIMIZIN DURUMUNU MERAK ETTİK

Meslektaşlarıyla dayanıştığı için “İdeolojik veya siyasi amaçlarla kurumların huzur, sükun ve çalışma düzenini bozmak, boykot, işgal, engelleme, işi yavaşlatma ve grev gibi eylemlere katılmak” şeklindeki 657 sayılı yasanın 125 E/a maddesiyle suçlanan Yokuş, ihraç edilmesine tepki gösterdi.  Eğitim Sen olarak bugüne kadar baskı ve savaş politikalarına karşı özgürlüğü ve barışı savunduklarını vurgulayan Yokuş, “Ülkemizde geçen yıl başlayan çatışmalı sürece ilişkin çok ciddi kaygılarımız ve endişelerimiz olmuştu. Bölgede görev yapan arkadaşlarımıza, bakanlık tarafından gelen SMS ile Mardin’in kimi ilçelerinde öğretmenlerin hizmet içi eğitime alınacağı söylendi. Ancak gidecek yeri olmayan, bölgede yaşayan oralı olan öğretmen arkadaşlar da Nusaybin, Cizre, Mardin’de kalmaya devam ettiler. Mardin'de yapılan bir basın açıklamasından sonra Nusaybin'e gidip oradaki öğretmen arkadaşlarımızla buluşmak istedik. ‘Nasıl bir ortamdalar, bir ihtiyaçları var mı?’ diye yola koyulmuşken, güvenlik güçleri tarafından önümüz kesildi” dedi. Hopa’ya sürgün edilmesinin ardından itirazda bulunduklarını anlatan Yokuş, “Kararı düzelteceğiz dediler ancak daha sonra görev yerimi Nevşehir’e verdiler. Buna itirazlarımız da sürerken Yüksek Disiplin Kurulu memurluktan çıkarma yani ihraçla cezalandırdılar. 25 yıllık öğretmenlik mesleğime son verdiler” diye tepki gösterdi. 

‘EĞİTİM SEN CEZALANDIRILIYOR’

Dünyanın hiçbir yerinde sendikal faaliyetlerin suç sayılmadığını söyleyen Yokuş, hakkındaki ihraç kararının Eğitim Sen’i cezalandırma amacı taşıdığını söyleyerek şöyle devam etti: “KESK'in İstanbul’da ki üye sayısı en büyük ve en etkin şubesiyiz. Dolayısıyla çatışmalı süreç başladığından beri biz barış ısrarımızdan vazgeçmedik. Devletin ve iktidarın uygulamaya çalıştığı savaş politikalarına karşı barış savunduk. Bu ihraç kararı kişisel değil. İstanbul 2 No’lu şubenin faaliyetleri üzerinden aslında şubenin ihracı olarak değerlendirmek gerekiyor. Bu ihraç, barış, demokrasi ve laiklik mücadelesine karşı alınmış bir karardır.” 
Eğitim Sen’in barış, demokrasi ve laikliği savunmasının birilerini rahatsız ettiğini dile getiren Yokuş, “Elbetteki bu süreci yargıya taşıyacağiz. Bunun sonunda kazanacağız ve geri döneceğiz.Bu süreci bütün eğitim emekçileriyle birlikte atlatacağız. Eğitim Sen daha da büyüyerek yoluna devam edecektir” dedi.
 

Son Düzenlenme Tarihi: 15 Ocak 2017 11:46
www.evrensel.net