Otobüs şoförlerinden adli sicil belgesi istenmiyor!

Otobüs şoförlerinden adli sicil belgesi istenmiyor!

Bir halk otobüsünde yaşanan tecavüz skandalının ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin şoförlerden adli sicil belgesi istemediği ortaya çıktı.

Birkan BULUT
Ankara

Mersin’de minibüs şoförü tarafından tecavüz edilip katledilen Özgecan Aslan’ın ardından Ankara’da özel halk otobüsünde bir şoförün 37 yaşında bir kadına tecavüz etmesi, toplu ulaşım araçlarındaki cinsel saldırıları yeniden gündeme getirdi. İbrahim T. adlı şoför hakkında 48 ayrı suç dosyasının olduğu ve İbrahim T.’nin üç ayrı cinsel istismar suçundan yargılandığı ortaya çıkmıştı.

Ayrıca ‘hakaret, tehdit ve mala zarar’ gibi suçlardan da İbrahim T. için işlem yapıldığı belirlendi. Peki adeta ‘suç makinesi’ olan bu kişiler her gün yüzlerce kişinin canını emanet ettiği otobüslere nasıl şoför oluyor?

Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı EGO Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesinde özel halk otobüsü işleticisinden istenen araç uygunluklarında ve çalışma ruhsatı verilmesinde işleticiden istenilen belgeler arasında adli sicil belgesi yer almıyor. Böylece özel halk otobüsü kullananların yolcular açısından ne gibi tehlikeli hareketlerde bulunacağı bilinmiyor.

Şehir içi ulaşımdaki denetimsizliğe ilişkin sorularımızı yanıtlayan Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Emre Sevim, toplu ulaşımın da elektrik, su, eğitim gibi kamusal bir hizmet olduğuna dikkat çekti. Şehir içi ulaşım görevinin de belediyelere verildiğini belirten Sevim, Ankara Büyükşehir Belediyesinin ise bu görevi özel sektöre devrettiğini söyledi.

Ancak ulaşım sorumluluğunun devlette, yani belediyede olduğunu vurgulayan Sevim, belediyelerin burada denetim yapma görevini ihmal ettiğini dile getirdi. Ulaşım hizmeti kamusal yapıldığında çalışanların da bu kriterlerle istihdam edileceğini belirten Sevim, “Böyle olsaydı belki de tecavüz olayı yaşanmayabilirdi. Çünkü kamu çalışanlarının çalışma biçimleri bellidir. Ancak bir kadına otobüste tecavüz ediliyor ve şoförler odası çıkıp tecavüzcü şoförü tanımadığını söylüyor. Belediye kayıt dışı çalıştığını açıklıyor” dedi.

www.evrensel.net