Eskişehir'de ağaç sökümüne tepki

Eskişehir'de ağaç sökümüne tepki

Eskişehir Odunpazarı’da belediyenin ağaç sökümüne çevre halkı tepki gösterdi.

Eskişehir'de Odunpazarı Belediyesi'nin kentin en işlek yerlerinden biri olan Hamamyolu Caddesi'nde başlattığı park ve meydan projesi çalışmalarında bazı ağaçların yerlerinden sökülüp götürülmesine tepki gösterildi.

CHP'li Odunpazarı Belediyesi'nin Hamamyolu Park ve Meydan Düzenleme projesinin çalışmaları geçen 22 Kasım'da başladı. Çalışmalar sırasında dün, parktaki bazı ağaçlar iş makineleriyle köklerinden sökülüp araçlara yüklenerek başka yere nakledildi. Ağaçların sökümüne çevrede bulunan vatandaşlar tepki gösterdi.

Yoldan geçmekte olan bir kadın “Nedir bu böyle? Yılların emeği var burada. Yazık günah değil mi? Acaba böyle bir ağaç kaç yılda büyüyecek? Ağaçtan ne istiyorsunuz? Ağaç yerinde dursun sen ne düzenleme yapacaksan yaparsın. Doğaya saygısı olmayanın insanlara saygısı olmaz” diyerek ifade etti tepkisini.

Hamamyolu Caddesi'nde dövizlerle toplanan AKP’liler de ağaçların sökülmesine tepki gösterdi. AKP Odunpazarı Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Lortoğlu, asırlık ağaçların rant uğruna yok edildiğini öne sürdü.

BELEDİYE: AĞAÇLAR GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE SÖKÜLDÜ

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi'nden yapılan açıklamada ise Hamamyolu Caddesi'nde çevreye duyarlı bir çalışma yürütüldüğü belirtildi. Belediyenin konuyla ilgili açıklamasında “İhtiyacı olan ağaçlara budama işlemi gerçekleştirilerek, sökülen ağaçlar Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün uygun bulduğu ve hazırladığı alana dikildi. Yani ağaçlarımıza herhangi bir zarar gelmesi ya da ağaçlarımızın kesilmesi söz konusu dahi olamaz. Bu proje kapsamında ağaç sayısı eksilmeyeceği gibi, yeni ağaçlar ve bitkiler de dikilecektir” denildi. (DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 13 Ocak 2017 17:54
www.evrensel.net