Üniversitede AfD’ye toplantı yaptırılmadı

Almanya’da bir üniversitede toplantı düzenlemek isteyen ırkçı Almanya için Alternatif’e antifaşist öğrenciler izin vermedi.

Irkçı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin üniversite öğrencileri arasında örgütlenme çalışmaları kapsamında önceki gün Magdeburg’daki Otto-von-Guericke Üniversitesi’nde yapılması planlanan toplantı, antifaşist öğrencilerin protestoları nedeniyle yapılamadı.

AfD’ye yakın bir grup tarafından ‘Kampüste Alternatifler’ başlığı altında yapılması planlanan toplantıya AfD Saksonya-Anhalt Eyaleti Başkanı André Poggenburg’un katılması planlanmıştı.

Etkinlik saati yaklaştığında toplantının yapılacağı salonu dolduran 300 kadar antifaşist öğrenci, dövizler açarak, sloganlar atarak ırkçılara karşı protestoda bulundu. Araya polis girmesine rağmen antifaşist öğrenciler eylemlerine devam edince AfD eyalet başkanı yanındakilerle birlikte önce sahne arkasına sığındı, sonra da polis korumasında salonu terk etmek zorunda kaldı.

Polis, ırkçı AfD’lileri üniversiteden kovan bazı üniversite öğrenciler hakkında soruşturma başlattı. Üniversite yönetimi, barışçıl protestonun öğrencilerin en demkoratik hakkı olduğunu belirtirken, AfD’lilerin polis ve itfaiyeyi çağırmasının abartı olduğunu dile getirdi. (Köln/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 13 Ocak 2017 16:50
www.evrensel.net