Yüksekdağ: Şimdi inadına çok olma zamanı

Yüksekdağ: Şimdi inadına çok olma zamanı

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ cezaevinden kadınlara gönderdiği mesajında, ‘Şimdi inadına çok olma zamanıdır’ dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Cezaevi'nden HDP Kadın Meclisleri'ne mesaj gönderdi. 

Mesajında “Sizler dışarıdaki hapishaneyi özgürleştirmek için canla başla çalışırken bizler içerideki hapishaneye cebimizde getirdiğimiz özgürlük tohumlarını ekiyoruz” diyen Yüksekdağ, kadın özgürlük hareketinin daima direniş hattının ana ekseni olduğunu vurguladı. Yüksekdağ, “Her yerde her zamanda esaret dayatanlara karşı her yerde ve her zamanda özgürlükçü direniş hattını pekiştirmek zorundayız. Aklımız ve ruhumuzun beslendiği bu merkez, bizleri her zaman güçlü kıldı. Bütün darbelere karşı dayanıklılığımızı da bu ana merkezin gücünden alıyoruz” diye belirtti.

KADINLAR ÖN AÇICI ROL OYNUYOR

Partileri ve halklara yönelik kuşatma ve saldırının yoğun olduğu böylesi dönemde, kadınlara özgür dayanışma ve dirayetin güzel zamanlara uzanan bir yol olduğunu kaydeden Yüksekdağ, kadınların cinsel istismarı aklayan yasa tasarısına karşı ortaya koyduğu dayanışma ve direnişi selamlayarak şunları aktardı: 

"Kadın iradesi, şiddet ve dikta dayatması karşısında ön açan ve sadece kadın kitlelerine değil tüm muhalefete nefes aldıran bir rol oynadı. Kadınların tüm yaşam alanlarını işgal eden yaşama hakkını gasp eden erkek egemen rejim karşısında birleşik mücadelenin alternatif kanalı olarak kitlesel kadın hareketi gittikçe belirginleşiyor. Birleşik kadın muhalefeti topluma yeni bir kanal açıyor. Bu kanaldan ilerlemek ve genişletmek tercihin ötesinde politik öncelikli bir görevdir. 

'HAYIR' DİYEN KADINLAR KENDİ KADERİNİ TAYİN EDECEK 

Cinsel istismar yasa tasarısına karşı oluşan kadın birlikteliğinin gelip geçici olmadığına dikkat çeken Yüksekdağ, “Kadınların bireysel, toplumsal kaderini hep bir erkeğin (baba-koca) tayin ettiği koşullarda siyasi olarak da kadınların kaderini yine tek bir adama teslim etmemesi çağrısı yapalım. Evden Saray’a kadar milyonlarca kadının kaderi geleceği tek adamların elinde toplanıyor. Bu kaderin kurbanı olmayacak kadınlar. ‘Hayır’ diyerek kadınlar kendi kaderini tayin edecek.”

ŞİMDİ İNADINA ÇOK OLMA ZAMANI

“Tek adamlık” siyasetine karşı en önemli siyasi argümanın demokrasi olduğunu vurgulayan Yüksekdağ, bu mücadelede kadınların önemli bir rolü olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Onlar tek ve tekçi; bizler çok ve birden çokun birliğiyiz. Kadınız, farklıyız, renkliyiz… Ve her sorunu çözebiliriz. Düğümlenmiş erkek siyasetin tıkadığı, bağladığı her yolu açabiliriz. İddialı konuşmak için gerekçelerimiz olduğuna göre iddiayı ortaya koymaktan da sakınmayalım. İddialı kadınlar genellikle erkek siyaset tarafından ‘çok olmakla’, ‘çok ileri gitmekle’ suçlanır bilirsiniz. Şimdi inadına ‘çok olma’ zamanıdır. Biz kadınlar tekçiliğe baş eğmiyoruz, çok oluyoruz.” (DİHABER)
 

www.evrensel.net