HDP'li vekil Toğrul elektrik kesintilerini Albayrak’a sordu

HDP'li vekil Toğrul elektrik kesintilerini Albayrak’a sordu

HDP milletvekili Mahmut Toğrul, elektrik kesintilerini Meclis gündemine taşıdı.

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintilerini meclis gündemine taşıdı. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın cevaplaması istemiyle verilen önergede, “Bu hatlar yıllardır olumsuz hava şartlarına maruz kalmaktadır. Yaşanan bu kesintileri ‘arıza’ kesintisi gibi irdelememiz mümkün değildir. Üretim ve altyapıdaki plansızlıklar ve özelleştirme politikalarından kaynaklı bu tür kesintilerin yaşandığı ortadadır” ifadelerine yer verdi. 

29 Aralık'ta başta İstanbul olmak üzere birçok ilde yaşanan elektrik kesintilerini hatırlatan Toğrul, kesintiler nedeniyle oluşan zararların karşılanıp karşılanmayacağını sordu. 

Toğrul Albayrak’tan şu sorulara cevap vermesini istedi: 

* İstanbul olmak üzere ülke genelini kapsayan kriz yaratan elektrik kesintilerin sebebi nedir? 

* Büyük çaplı elektrik kesintisi yaşanmaması için alınan önlemler nelerdir?

* TEİAŞ tarafından konuyla ilgili OSB yönetimlerine yapılan “Ulusal kaynaklı bir sorun yaşandığı, bu nedenle elektrik verilemediği” yönündeki açıklamalarda söz edilen “ulusal kaynaklı sorun” nedir?

* Elektrik üretim ve iletim hatlarını kontrol eden sistemlere yönelik sızma girişimi tespit edildiği,  Türkiye’nin ulusal elektrik şebekesinde büyük bir sabotaj hazırlığının olduğu iddiaları doğru mudur? Sızma girişimi kimler tarafından yapılmaktadır? Kaynağı belli midir?

* Söz konusu kesintiler nedeniyle, ekonomik olarak zarar gören firmalar için bu zararın telafisine dönük bir uygulamanız olacak mıdır?Söz konusu elektrik kesintileri nedeni ile kaç fabrikada üretim durmuştur? Üretimi duran fabrikalardaki günlük zarar ne kadardır?

* Geçtiğimiz yıllarda daha sert kış koşulları yaşanmasına ve daha yoğun kar yağışı olmasına rağmen doğa koşulların bu yıl elektrik hatlarını etkilemesinin nedeni nedir?

* Bu bölgelerin önemi düşünüldüğünde olası arızaların giderilmesine dönük, özel eğitimli ve donanımlı personel sayısı yeterli midir? Değilse KHK ile işten çıkarılmalar ile personel sayısında azalış olmuş mudur? Çalışan personelin gerekli eğitimi ve uzmanlığı var mıdır?

* 14-21. yy. dünyasında dünya ekonomileri, sanayi devrimini tartışırken, dünya ekonomileriyle rekabet etmesi gereken Türkiye’de binlerce işletmeye bu kadar uzun süre “elektrik enerjisi dahi ulaştırılamamasını” nasıl açıklıyorsunuz? (EKONOMİ SERVİSİ)

www.evrensel.net