Çocuk istismarına 25 yıl hapis istemi

Çocuk istismarına 25 yıl hapis istemi

Suriyeli ailenin 12 yaşındaki çocukları L.H.'ye istismarda bulunan 50 yaşındaki ev sahibi Ali. K. hakkında 10 yıldan 25 yıla kadar hapis istendi.

Suriye'deki savaştan dolayı topraklarını terk ederek Mersin’in Erdemli ilçesine göç etmek zorunda kalan Halil Ailesi'nin 12 yaşındaki çocukları L.H., ev sahipleri Ali K. (50) tarafından 19 Ağustos 2016 tarihinde cinsel istismara maruz bırakılmıştı. Yürütülen soruşturma kapsamında istismarcı Ali K. hakkında Mersin Cumhuriyet Savcısı Kadriye Yanıktepe tarafından hazırlanan iddianame Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, tutuklu sanık Ali K.'nin “Çocuğun cinsel yönden istismarı" ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlamasıyla 10 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi. 

'BENİ TEHDİT ETTİ'

İddianamede ifadesine yer verilen L.H., ev sahipleri Ali K.nin evlerine gelip incir toplaması için kendisini çağırdığını belirterek, 7 yaşındaki kardeşi S.H. ile birlikte Ali. K ile gittiklerini söyledi. Ali K.'nin dondurma almak istediğini ve dondurmadan sonra incir toplamaya gidebileceklerini kaydettiğini dile getiren L.H., “Kızkale Mahallesi’nde bulunan köprünün altındaki marketten dondurma aldı. Sonra eve götürdü. Beni öldürmek ile suçladı. Daha sonra bana tecavüz etti. Sonrasında kardeşimi ve beni alarak evimize geri götürdü. Getirirken olayları kimseye anlatmamamı istedi. Ama o daha yanımızda iken evde olan anneme ve ablama anlattım” ifadelerine yer verdi. 

Küçük kardeş S.H. ise ifadesinde, kardeşinin odadan ağlayarak çıktığını ve yolda eve giderken Ali K.'nin L.H.'ye, "Bunları kimseye anlatma eve gidince duş al" dediğini aktardı. 

Savcılık iddianamenin değerlendirme bölümünde,“Her ne kadar şüpheli üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini beyan etse de mağdur çocuklarının tutarlı beyanları, mağdur çocuk L.H.'nin alınan raporu, dosya kapsamı itibari ile mağdur çocukların şüpheliye iftira atmasını gerektirir bir nedenin bulunmadığı, mağdur çocuk L.H.'nin yaşı dikkate alınmak sureti ile şüphelinin suçtan kurtulmaya yönelik soyut beyanına itibar edilmeyerek, şüphelinin üzerine atılı suçu işlediği tüm soruşturma evrakı kapsamında anlaşılmakta” denilerek, cezalandırılması istemine yer verildi. 

Davanın ilk duruşması 17 Ocak'ta görülecek.(DİHABER)
 

www.evrensel.net