HDK Eş Sözcüsü Koçyiğit: 'Hayır' kampanyası yürüteceğiz

HDK Eş Sözcüsü Koçyiğit: 'Hayır' kampanyası yürüteceğiz

HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, anayasa teklifinin referanduma gitmesi durumunda 'Hayır' diyeceklerini belirtti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmeye devam eden anayasa teklifinin referanduma gitmesi durumunda "Hayır" diyeceklerini belirten HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, teklifin Türkiye'nin barışına, demokrasisine ve ekonomisine katkı sunacak bir teklif olmadığını belirterek: "Bunu 'Hayır' kampanyası yürüterek, mahalle mahalle, ev ev gezip toplumun tüm kesimlerine anlatacağız" dedi. 

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, Meclis'te günlerdir devam eden Anayasa değişikliği görüşmelerini değerlendirdi. Tüm tartışmalardan önce AK Parti ve MHP'nin Türkiye'yi nasıl bir atmosferde anayasa değişikliğine götürdüğünü açıklamak gerektiğini ifade eden Koçyiğit, "Bir darbe sürecinden geçiyoruz. OHAL 3 üncü defa uzatıldı, KHK'lar ile hergün binlerce insan işsiz bırakılıyor, dolar 4 lira bandında ekonomik olarak krizdeyiz ve bu atmosferde iktidar OHAL'i kendi başkanlık sistemini getirmek için araç olarak kullandığı bir süreçte anayasa değişikliğine gidiyoruz" dedi.

İÇ TÜZÜĞE UYMAMAYI TÜZÜKLERİ HALİNE GETİRDİ

Türkiye'de mevcut tüm siyasi parti ve STK'ların yer aldığı ve uzlaştığı bir anayasa taslağı oluşturulması gerektiğini söyleyen Koçyiğit, OHAL içerisinde toplumsal uzlaşmayı gerektiren anayasa yapılamayacağının altını çizdi. Anaysa tartışmalarının her aşamasının hukuksuz olduğunu vurgulayan Koçyiğit,"AKP'li vekiller meclis iç tüzüğüne uymamayı tüzükleri haline getirmiş durumdalar. Gizli oyla geçilmesi gereken bütün maddelerde AKP' liler açık oy kullanıyor" diye kaydetti.

AKP ve MHP'nin Anayasa taslağının bir toplumsal uzlaşma metni olmaktan çok uzak olduğunu belirten Koçyiğit,"Bu olsa olsa AKP'nin kendi kendini kurtarma anayasası olabilir. Çünkü, Türkiye'nin barışına, demokrasisine, ekonomisine katkı sunacak ihtiyaçlarına cevap verecek bir anayasa taslağı" dedi. 

AKP'Lİ VEKİLLER MİLLETİN VEKİLİ OLMAKTAN VAZGEÇTİ

AKP ve MHP'li milletvekillerinin taslağın içeri hakkında bilgi sahibi olmadığını söyleyen Koçyiğit, "Aslında içinden geçtiğimiz süreç bir çok şeyin aşındığı bir süreç. Bunların başında da meclis ve milletvekiliği kurumu geliyor. AKP'nin şahsında hem meclis hemde milletvekilliği konumu itibar kaybetti. Milelletvekilliği makamını bir kişisel menfaat ve rant merkezine çevirdiklerini görüyoruz.Çünkü AKP'li vekiller milletin vekilli olmaktan vazgeçerek Saray'ın vekili olmayı seçtiler. AKP ve MHP'nin milletvekilleri bir başkana biat etme kendi çıkarları için bir bütün olarak Türkiye'yi uçuruma sürükleme politikası izliyorlar" diye konuştu.

BAŞKANLARININ ÇIKARLARINI GÖZETİYORLAR

Milletvekilinin temel görevinin "seçmenlerine bilgi taşımak ve halkın yüksek menfaatini gözetmek" olduğunun altını çizen Koçyiğit, "AKP ve MHP'li vekiller böyle bir sorumluluk da taşımıyorlar. Burada onlardan beklenen şey Türkiye halklarının yüksek çıkarlarını gözetmek olmalıydı. Ancak onlar başkanlarının çıkarlarını gözetiyorlar" dedi. 

HDP'Lİ VEKİLLER REHİN TUTULUYOR

HDP'nin Eş Başkanlarının da arasında olduğu 12 Milletvekilinin tutuklu olduğunu hatırlatan Koçyiğit, "HDP milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılarak cezaevlerinde rehin olarak tutuluyor. Yine aynı şekilde özellikle güvenlik güçleri üzerinden HDP'li vekiller darp ediliyor, hakaretlere maruz bırakılıyor. Bunlarda yine Türkiye'nin mevcut anayasasına aykırı bir şekilde yapılıyor" dedi. 

BUNUN ADI TEK ADAM REJİMİ

AKP ve MHP'nin mevcut anayasasına göre Cumhurbaşkan'ının Yasama, Yürütme ve Yargı üyelerinin tamamını atayacağını işaret eden Koçyiğit, demokrasiden çok uzak bir süreç içerisinde olunduğunu ve bu sistem sayesinde demokrasinin olmazsa olmazı olan bütün temel ilkelerin delindiğini belirtti. Koçyiğit "Tabiki bunun adı tek adam rejimidir" dedi.

TÜM BİLEŞENLERİMİZLE BERABER 'HAYIR' DİYECEĞİZ

Anayasa taslağının halka gelmesi durumunda "Hayır" diyeceklerini söyleyen Koçyiğit, "Tüm bileşenlerimizle bunu tartıştık ve gerek başkanlık sistemi olsun gerek partili cumhurbaşkanlığı biz bu tek adam rejimlerine hayır diyeceğiz" diye belirtti. Ayrıca toplumun tüm kesimlerine inerek "Hayır" deme nedenlerini açıklayacaklarını ve toplumuda bu noktada bilgilendireceklerinin altını çizen Koçyiğit, şunları söyledi: "Hayır kampanyasını yürüteceğiz. Özgürlüklerdeki kısıtlamaları, ekonomide yaşanan krizini bir bütün olarak Türkiye'nin yönetilemediğini topluma anlatacağız. Mahalle mahalle, ev ev gezeceğiz ve toplumun tüm kesimlerine bunu anlatacağız." 

Referanduma gelmesi durumunda toplumun "Hayır" diyeceği noktasında umutlu olduğunu vurgulayan Koçyiğit, "Yeter ki bütün demokrasi, barış ve emek güçleri yan yana gelelim. Bizler, karanlığı çağıranlardan daha fazlayız. Yürüttüğümüz kavgamızda haklıyız, yeter ki kavgamızı sürdürelim" diye konuştu. (İzmir/DİHABER)

www.evrensel.net