Rusya’dan Suriye için zirve önerisi

Rusya’dan Suriye için zirve önerisi

RUSYA Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye dahil Suriye muhalefeti üzerinde etkili olan ülkelere çağrıda bulundu. Sergey Lavrov söz konusu ülkeleri hükümetler arası zirve yapmaya çağırdı.Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Liderler Zirvesi için Pekin’de bulunan Lavrov, Birleşmiş Milletler Suri

RUSYA Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye dahil Suriye muhalefeti üzerinde etkili olan ülkelere çağrıda bulundu. Sergey Lavrov söz konusu ülkeleri hükümetler arası zirve yapmaya çağırdı.

Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Liderler Zirvesi için Pekin’de bulunan Lavrov, Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan planının desteklenmesi için gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

Annan barış planının Suriye’de krizin aşılması için desteklenmesini isteyen Lavrov, “Suriye’de farklı muhalif gruplar üzerinde etkili olan ülkelerle bir zirve yapılmasının zorunlu olduğunu düşünüyoruz. Buna BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri, İslam İşbirliği Örgütü, Türkiye, İran, Arap Birliği dahil olabilir” dedi. Zirveye AB’nin de dahil olabileceğini belirten Lavrov, “Tüm bu örgütlerin ve ülkelerin Annan barış misyonuna sadık kalmaları gerekiyor” çağrısı yaptı.

Sergey Lavrov, Rusya ve Çin’in dışarıdan bir müdahalenin yıkıcı sonuç doğuracağına inandığını hatırlattı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net