'Birlikte hareket edersek TİS istediğimiz gibi biter'

'Birlikte hareket edersek TİS istediğimiz gibi biter'

Metal iş kolunda 2017 toplu sözleşmeleri yaklaşırken önceki yıl ‘metal fırtına’ estiren Renault işçileri, birlikte hareket etme çağrısı yaptı.

Uğur ÖKDEMİR
Bursa

2017 yılı MESS sözleşmeleri ve taslak tartışmaları başta metal direnişine öncülük eden Renault olmak üzere metal fabrikalarında başladı. Şubat ayıyla birlikte tartışmaların daha da artacağına dikkat çeken Renault işçileri, birlik olmanın talepleri doğrultusunda bitecek sözleşmenin tek garantisi olduğunu vurguladı. Türk Metal’den istifa ederek Birleşik Metal-İş’e üye olmalarının ardından yeniden Türk Metal’e üye olmaları yönünde yapılan baskılara işaret eden işçiler, yetki tartışmasına son vermek için “Ortak hazırladığımız taslağın arkasında hangi sendika duracaksa, kayıplarımızı hangi sendika giderecekse onunla yürüyelim” önerisinde bulundu. Türk Metal destekçilerinin daha önce söylediği “Bosch sözleşmesinin üzerinde bir sözleşme imzalanacak” sözünden geri adım attığını anlatan işçiler, bir yandan da Birleşik Metal-İş’in EMİS’le sürdürdüğü sözleşme görüşmelerini takip ettiklerini dile getirdi.

DAVALARIN KAZANILMASI OLUŞAN BASKIYI BİRAZ KIRDI

“Sendikal tercihimize saygı gösterilmiyor” diyen bir Renault işçisi şunları söyledi: “İçeride her gün bir başka baskıyla karşılaşıyoruz. Gri yaka olan bazı kişilere Türk Metal’e üye olun onun çalışmasını yapın size biraz daha fazla para verilecek denildiğini duyuyoruz. Şeflerde kimin hangi sendikaya üye olduğu belli olan listeler var oradan baskı yapılıyor işçilere. Türk Metal üyesi işçiler de kafa karıştırıcı bir dünya şey söylüyor ama işten atılan arkadaşlarımızın davaları kazanması fabrikada büyük moral oldu. Davaların kazanılmasıyla birlikte Birleşik Metal-İş’e geçen çok işçi oldu. Bir de biz bu oluşan baskıyı kırmak için fabrika yönetiminden personel yönetmeliği kitapçığını dağıtmasını istedik ve dağıtıldı. Orada sendikal tercihe müdahale edilmeyecek yazıyor bu da işçilerde olumlu etki oluşturdu. Çünkü fabrikanın dağıttığı kitapçıkta bu yazıyor.”

ÜCRETLERİMİZ RAKAMSAL OLARAK ARTIYOR AMA...

Ücretlerdeki artışın sadece rakamsal düzeyde olduğunu söyleyen bir başka işçi, “Bugün dolar aldı başını gidiyor. Bizim ücretleri bu artışın yanına koyduğunda erimiş olduğunu net bir şekilde göreceksin. Rakamlara bakıyorsun şu kadar zam oldu bu kadar zam oldu deniliyor ama o zammın hayatta karşılığı olmuyor. Çünkü yapılan zammın on katı diğer ürünlere, faturalara yapılıyor. Şimdi bireysel emeklilik sistemi adı altında bir kesinti daha yapılacak ama sendikaların bu konu hakkında bir çalışması yok neredeyse.  BES’ten istersen iki ay içinde çıkabileceksin deniliyor ama bunu hiç dillendirmiyorlar. Resmen devlet sıcak paraya odaklanmış ve oluşacak krizi bizlere ödetmenin yollarını arıyor” diye konuştu.

Ülkede yaşanan patlamalara, saldırılara ‘alıştıklarını’ söyleyen işçi, devam etti: “Bu durum çok tehlikeli her gün yeni bir şey oluyor onlarca insan hayatını kaybediyor ve çoğu insan biz buna alıştık diyor. Bir yandan bizlere elinizdeki dolarları bozdurun diyorlar olmayan doları nasıl bozduracağız! Hadi var olanlar bozdurdu peki bu dolarları kimler alacak.”

TÜRK METAL BOSCH SÖZLEŞMESİNİ BAZ ALMAYACAK MI?

TÜRK Metal’in ERDEMİR’de imzaladığı sözleşmeyi fabrikada hiç dile getirmediğini aktaran bir başka işçi, “Bu durum kafa karışıklığına yol açıyor. İyi bir sözleşme olsa Türk Metal bunu fabrikada kullanırdı ama neredeyse hiç ağzına almıyor. Sicili kabarık olan Türk Metal bir şeyler gizliyor sanırım. Anlatılmayan başka bir şeyler mi var orada bilmiyoruz” dedi.

İlk zamanlarda Türk Metal destekçilerinin “Bosch sözleşmesi baz alınacak ve onun üzerinden bir sözleşme imzalayacağız” dediklerini aktaran işçi, şunları söyledi: “Fakat son zamanlarda Türk Metal temsilcileri fabrikada ‘Bosch sözleşmesi artı yeni sözleşme olmayacak, biz yanlış söyledik. Bosch’u baz almadan bir sözleşme olacak’ sözlerini duyuyoruz. Acaba böyle bir durumda nasıl bir sözleşmeye imza atacaklar? Bana göre ilk zamanlar bunlar işçiyi elinde tutmak için böyle yüksekten yüksekten konuştu ama Renault yönetimi buna yanaşmadı ve hemen Bosch artı yeni sözleşme söylemlerinden geri döndüler.” Bir yandan da Birleşik Metal-İş’in EMİS’le yürüttüğü sözleşmeyi ve grev oylamalarını takip ettiklerini dile getiren işçi, “Burada atılacak adımlar önemli bizler için” dedi.

İŞÇİNİN TALEPLERİNE KULAK VEREN SENDİKAYLA BİRLEŞİLMELİ

Fabrikada işlerin çok yoğun olduğunu söyleyen bir başka işçi, “Siparişleri ekim ayında bitirdiler. Ekim sonrası üretimler stokta tutuluyor. Bugün yarın bir grev, eylem olur diye kendilerince önlem alıyorlar. Fabrika yönetimi kendince önlemler alırken bizler de artık bu Türk Metal üyesi şu Birleşik Metal-İş üyesi ayrımı yapmamalıyız. Şimdiden kendi taleplerimizi isteklerimizi kayıplarımızın giderilmesi için bir taslak oluşturmalıyız ve bu taslağı hangi sendika sahipleniyorsa işçinin yanında gerçekten hangisi duruyorsa onunla birlikte mücadele etmeliyiz. Çünkü bizim kaybımız o kadar çok ki bazı arkadaşlar bu sözleşmede elime net 600 TL den aşağı bir para geçmemeli derken bir başkası 1000 TL den aşağı parayı kabul etmem diyor. Bazı bölümlerde arkadaşlar kendi aralarında taslağı konuşuyor bu şekilde ama bunu fabrikanın geneline yayarsak bizim için olumlu olur” diye konuştu.

www.evrensel.net