Kıbrıs görüşmelerine 18 Ocak'ta devam edilecek

Kıbrıs görüşmelerine 18 Ocak'ta devam edilecek

Kıbrıs sorununa çözüm amacıyla garantör ülkeler, Kıbrıslı Türk ve Rum liderlerle toplanan Uluslararası Kıbrıs görüşmelerine 18 Ocak'ta devam edilecek.

Kıbrıs sorununa çözüm amacıyla Kıbrıslı Türk ve Rum liderler arasında 19 aydır süren müzakereler sonucu toplanan Uluslararası Kıbrıs görüşmelerinin ilk günü tamamlandı. Görüşmelere 18 Ocak'ta devam edilmesi kararı alındı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görüşmelere dair yaptığı açıklamada üç garantör ülke olarak İngiltere ve Yunanistan temsilcileriyle görüştüklerini, bunun yanı sıra BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile ayrı bir toplantı yaparak bundan sonra nasıl bir yol izleneceğine dair yol haritasını ortaya koyduklarını söyledi.

Çavuşoğlu, "Kıbrıs'taki sorunun çözümünün Doğu Akdeniz'de güven ve yeni iş birliği imkanları yaratacağına biz inanıyoruz. Bu herkes için kazan kazan sonucu getirecektir. Konferansta alınan kararlar çerçevesinde uzmanlar, bugün dile getirilen görüşlerin nasıl yakınlaştırılabileceğine dair bir teknik çalışma yapacaklar. Bugün itibarıyla bakanlar düzeyinde değil, artık bundan sonra ilk toplantı, bu konferansın devamı şeklinde teknik ekipler tarafından gerçekleştirilecek, yani yardımcılarımız tarafından" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, "18 Ocak'ta yardımcılarımız tekrar bir araya gelecekler, her ülke kendi başkentlerinde tüm bu konularla ilgili somut önerilerini hazırlayacaklar. Birleşmiş Milletlerin de yardımıyla tekrar bir araya gelinip tüm bu konulardaki pozisyonları uzmanlar, yardımcılarımız değerlendirecek. Bu değerlendirmeler yapıldıktan sonra tekrar dışişleri bakanları olarak bir araya gelecek ve buradan da bir sonuç çıkarsa başbakanları davet edeceğiz; süreci bağlamak için. Böyle bir süreci izleme konusunda hemfikir olduk, konsensüs sağladık" dedi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net