Koza

Koza'ya tokat

Altın madeni arama işlemlerinin çevreyi talan ettiğine ilişkin basın açıklaması düzenleyen Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven hakkında dava açan Koza Altın İşletmeleri AŞ’ye yargıdan tokat gibi cevap geldi. Davaya bakan Şişli 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, Belediye Başkanı Özgüven’in beldesinin hak ve ihtiyaçlar

HALKI UYARMAK BELEDİYENİN GÖREVİDİR

Altın madeninin işletilmesi sırasında çevre kirliliğinin oluşacağı ve halkın kullanacağı suyun kirleneceğinin şüphesiz olduğunun ifade edildiği kararda, insanları söz konusu tehlikeye karşı uyaran Başkan Özgüven’in konuşmasında davacı şirket hakkında hakaret ve aşağılayıcı bir niteleme bulunmadığı belirtildi. Özgüven’in sözlerinin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirmesi gerektiğinin ifade edildiği kararda, dava konusu konuşmaların eleştiri mahiyetinde olduğu gerekçesiyle açılan davanın reddine karar verildiği belirtildi.  

NE OLMUŞTU?

Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, 26 Eylül 2009 tarihinde Bergama’da basın toplantısı düzenlemiş, “Ovacık’ı talan ettiler, şimdi Kazdağları ve Kozak Yaylası’na bunu yapmak istiyorlar, oksijen deposu Kazdağları ve Kozak Yaylaları’nda altın arama faaliyetleriyle insanımızın oksijenini yok etmeye çalışıyorlar. Yoksul halkımızın elinden sahip oldukları değerleri alıyorlar, altınla zehirliyorlar, suyu özelleştiriyorlar. Onların Allah’ı para, parayı da kendileri için istiyorlar. Köylerde birkaç kişiye iş vererek kendilerine fedai tutmak istiyorlar” şeklinde ifadeler kullanmıştı.

Koza Altın İşletmeleri AŞ ise, Başkan Özgüven hakkında kişilik haklarına ağır saldırı niteliği taşıyan ve hiçbir gerçekliği olmayan itham ve iddialarda bulunduğunu iddia ederek, manevi tazminat davası açmıştı. Duruşma çıkışı açıklamalarda bulunan Özgüven; “Bugün Dünya Çevre Günü. Demokrasiden bahsediyoruz. İnsanca yaşam olmadıktan sonra demokrasiden söz etmemiz mümkün değildir. Biz çocuklarımızı, torunlarımızı sağlıklı bir ortamda büyütmek istiyoruz. Bunu istediğimiz için yargılanıyoruz” dedi.

Özgüven’e EGEÇEP başta olmak üzere çevre örgütleri ve yaşam savunucuları da destek verdi. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net