12 Ocak 2017 19:15

‘Dokunulmazlıklar rejime engel olmayalım diye kaldırıldı’

Tutuklu HDP Milletvekili Ferhat Encü: Dokunulmazlıklarımız rejim değişikliğine engel olmayalım diye kaldırıldı.

‘Dokunulmazlıklar rejime engel olmayalım diye kaldırıldı’

Paylaş

Şırnak’ta 2 Şubat 2016 tarihinde Silopi’den İdil’e gitmek isteyen ve Cizre girişinde kendisine izin verilmeyerek engellenen HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü hakkında ‘Kamu görevlisinin görevini engelleme ve kamu görevlisine hakaret’ suçundan açılan dava kapsamında Cizre 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 1. duruşması görüldü.

Kocaeli Kandıra E Tipi Cezaevi’nde bulunan Ferhat Encü ve avukatları Özlem Zıngıl, Zeynep Çakmakçı, duruşmaya SEGBİS üzerinden katılırken, duruşma salonunda ise HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan, Şırnak Barosu avukatlarından Filiz Ölmez, Encü’nün yakınları ve dosyada bulunan polislerden iki müşteki polis katıldı.

İddianamenin okunmasının ardından savunmasını yapan Ferhat Encü, milletvekili sıfatının devam etmesine rağmen tutuklu bulunduğunu belirterek, yargılanma nedeninin tamamen siyasi bir karara dayandığını ifade etti.

‘TUTUKLANMA NEDENİMİZ GÜÇLÜ MUHALEFET’

3 Kasım 2016 tarihinde gece yarısı, farklı savcılıkların aynı anda harekete geçtiği eş zamanlı gerçekleştirilen bir operasyon dahilinde diğer milletvekilleri ile birlikte farklı savcılıklara çıkarıldıklarını aktaran Encü, “Daha sonra öğrendiğim üzere, bizler gözaltına alınırken televizyonlar bunu ‘HDP’ye terör operasyonu’ başlığıyla son dakika haberi, sıcak gelişme olarak vermiş. Bizler, seçilmiş halk temsilcileriyiz. Şahsımızı değil, bizleri seçen seçmen kitlelerini temsil ederiz. Şu anda da TBMM’nin dokunulmazlığa sahip bir üyesiyim. Milletvekili olarak burada tutuklu olarak tutulmam hukuk dışıdır. Tutuklanma nedenimiz yaptığımız güçlü muhalefettir. Demokratik bir rejimde Meclis’te muhalefet partisi olarak yapmamız gereken şeydir” şeklinde konuştu.

‘ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KAPALI KAPILAR ARDINDA’

AKP’nin tek başına anayasa değişikliği yapması için önünde engel olarak gördüğü 3’üncü parti olan HDP’nin milletvekillerini tutukladığını söyleyen Encü, “Cumhurbaşkanı’nın hedefi başkanlık sistemidir. Adına başkanlık, cumhurbaşkanlığı sistemi denilse de bu kuvvetlerin birliğidir. Kapalı kapılar ardında, kimsenin bilmediği pazarlıklar sonucunda oluşturulan bir metin Anayasa Komisyonu’na getirilmiş, hazırlanırken HDP açıkça dışlanmış, komisyonda görüşülürken de muhalefet tamamen susturulmuştur. Dokunulmazlıklarımız rejim değişikliğine engel olmayalım diye kaldırıldı” dedi.

Milletvekili olmasına rağmen devletin askerleri tarafından hakarete uğradığını söyleyen Encü, “Bana ‘Burada devlet biziz, ne milletvekili, biz devletin onurunu temsil ediyoruz. Siz teröristsiniz, eşkiyasınız, bize saldırmak için arabadan indiniz’ dedi’ Hakkımda bunun için de fezleke düzenlenmiş, şimdi bunun için de dava açıldı. Bana inanmıyor olabilirsiniz, o gün neler yaşandığını gazeteci Mahmut Oral’ın kaleminden okuyabilirsiniz” diye konuştu.

Encü’nin savunmasının ardından avukatlar söz alarak savunma yaptı. Daha sonra mahkeme heyeti duruşmayı 27 Nisan tarihine ertelendi.

Duruşma sonrası adliye binası önünde açıklama yapan Leyla Birlik, “Bugün bizi bu sanık koltuğuna oturtanlar yarın sanık koltuğuna oturup, bu halka hesap verecekler” dedi. Birlik, “Ne şu anda arkadaşlarımızın bulunduğu zindanlar, ne ölüm, ne tutuklama, ne tehdit hiçbir şey hakikatin üstünü kapatamayacak” diyerek gerçeği anlatmaya devam edeceklerini söyledi. (DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

Anayasa değişikliği teklifinde kritik 7. madde kabul edildi

SONRAKİ HABER

İşçi servisi otomobille çarpıştı: 1 ölü, 4'ü ağır 19 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa