Akademisyenler üniversiteden eylemle ayrıldı

Mardin Artuklu Üniversitesi’nden ihraç edilen akademisyenler: Aydınlık bir gelecek için duruşumuzu koruyacağız.

Serpil BERK
Mardin

Son yayımlanan kanun hükmünde kararname ile Mardin Artuklu Üniversitesindeki görevlerinden ihraç edilen 16 akademisyen eylem yaparak odalarını boşalttı. Öğrenciler de hocalarını yalnız bırakmayarak akademisyenlerin odalarına ‘Suçunuz onurumuzdur’ çıkartmaları bıraktı.

Mardin Artuklu Üniversitesi kampüsünde toplanan öğretim görevlileri ve öğrenciler ihraç edilen akademisyenlere destek verdi. İlk olarak İlahiyat Fakültesinde bir araya gelenleri Türkçe, Kurmancî, Zazakî ve Arapça selamlayan Öğretim Görevlisi Yusuf Baluken, kendilerine destek veren herkese teşekkür etti. Yapılan haksızlığın sadece kendileriyle sınırlı olmadığını kaydeden Baluken, “Bizler de yaşanan süreçten nasibimizi aldık. Herkesi bu yangını söndürmeye davet ediyoruz. Türkiye’nin aydınlık geleceği için durduğumuz yerden hiçbir zaman ayrılmayacağız” dedi.

‘SAĞLAYAMADIĞIMIZ BARIŞIN BEDELİNİ ÖDÜYORUZ’

Ardından topluca İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine geçen kitle ihraç edilen akademisyenlerden Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cuma Çiçek’in odasında toplandı. Burada konuşan Çiçek, “Sağlayamadığımız barışın bedelini ödüyoruz” dedi. Her zaman onurlu yaşamaya çalıştıklarını söyleyen Çiçek, “Bu savaş sürecinde insanlar kardeşlerini, annelerini, evlatlarını, evlerini kaybetti. Biz işimizi kaybetmişiz, bunların yanında önemi yok” dedi.

Edebiyat Fakültesi’nde ihraç edilen hocaların odaları da ziyaret edildi. Burada konuşan akademisyenler, üniversiteye geri döneceklerini ifade ederek mücadele etmek dışında başka seçenek olmadığını vurguladı.

Daha sonra Yaşayan Diller Enstitüsünde Kürt Dili ve Kültürü Bölümünden ihraç edilen akademisyenlerin odaları dolaşılarak konuşmalar yapıldı. Burada özel güvenlik görevlilerinin taciziyle karşılaşan akademisyenler, çalışmalarına üniversite dışında devam edeceklerini belirtti.

‘TEK YOLUMUZ MÜCADELE ETMEK’

Evrensel’e konuşan görevinden ihraç edilen Doç. Dr. Siyaveş Azeri, görevden ihraç edilme süreçlerini akademinin medreseleştirilmesi olarak gördüklerini kaydetti. Her alanda insanların korkutulmak istendiğini ifade eden Azeri, “Bizler görevlerimize geç de olsa geri döneceğiz. Dayatılan politikaları bizlerin ihraç edilmesinden bağımsız görmemek gerekiyor. Ülke siyasi olarak çok çalkantılı bir döneme giriyor. Siyasal İslam’ın etkin kılınmaya çalışıldığı bir dönemdeyiz, bizler buna karşı ses çıkarabilecek mücadele edebilecek kesimleriz, bu yüzden bu baskılara maruz kalıyoruz. Bu çalkantılı döneme odaklanmalı ve neler yapacağımızı düşünmeliyiz. Tek yolumuz bu dayatılan politikalara karşı birlikte mücadele etme kanallarını yaratmaktır. Bizler boyun eğmezsek amaçlarına ulaşamazlar. Çıkış yolumuz tüm bu saldırılar karşısında mücadeleden geçiyor. Bilgi okulun içinde üretilen bir şey değil, biz bu duvarlarla sınırlı değiliz bilgi üretmeye devam edeceğiz” dedi.

‘BİR YERE GİTMİYORUZ’

İhraç edilen felsefe bölümü akademisyenlerinden Yrd. Doç. Dr. İclal Ayşe Küçükkırca ise şunları kaydetti: “Hiç bir açıklama, adli soruşturma yapılmadan ihraç edildik. Bulunduğumuz alanlarda bir şeyler yapmaya çalıştık. Geri geleceğimizi biliyoruz. Bu haksızlık düzelecek. Bizler Mardin’den ayrılmayacağız öğrencilerimizle birlikte olacağız ve işimizi yapmaya devam edeceğiz.”

‘HOCALARIMIZIN YANINDAYIZ’

Felsefe Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi Mehmet Şan da ihraç edilen hocalarını yalnız bırakmayacaklarını belirterek, “Görevden uzaklaştırılan hocalarımızın hepsi çok değerli. Bu durum bir bitiş değil, hocalarımızla birlikte yeniden ders işlemenin olanaklarını yaratacağız. Mardin’de felsefe bölümünde alanında uzman akademisyen kalmadı. Bu ihraçlarla birlikte sadece ilahiyat fakültesi çıkışlı ve felsefeyi yan ders olarak alan hocalar kaldı. Bu durum bizim felsefe eğitimi almamızda ciddi sıkıntılar yaratacak. Bizlere dayatılan bu eğitim sistemini kabul etmiyoruz” dedi.

Son Düzenlenme Tarihi: 12 Ocak 2017 18:18
www.evrensel.net