DBP Eş Genel Başkanı Yüksek’ten anayasa açıklaması

DBP Eş Genel Başkanı Yüksek’ten anayasa açıklaması

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek: Demokratik anayasa ve çözüm için diyalog şart.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Eş Genel Başkan Vekili Gülcihan Şimşek ve HDP, DBP MYK üyeleriyle birlikte Diyarbakır’da basın toplantısı düzenledi. Çok sayıda gazetecinin davet edildiği toplantıya katılım yüksek oldu. Toplantıya OHAL kapsamında KHK ile kapatılan basın organlarının temsilcileri de özel olarak davet edildi.

Toplantıda demokratik siyasette ısrar ettiklerinin altını çizen Yüksek, hükümete çağrıda bulundu ve “Sorunların çözüm yolu siyasettir. Bunun dışında yol ve yöntemler Türkiye toplumuna fayda getirmez” dedi. Böyle bir süreçte anayasa yapmak yerine, bu süreci durdurup toplumun fikirlerinin alındığı bir süreç başlatılmasını isteyen Yüksek, diyalogla ve birlikte hazırlanacak bir süreci destekleyebileceklerini kaydetti.

4 BİNDEN FAZLA DBP’Lİ TUTUKLU

Yüksek, tutuklu DBP’li belediye eş başkanları, parti yöneticileri ve üyelerini hatırlatarak konuşmasına başladı. “Tutuklamalar hukuki değil. Başta Eş Genel Başkanımız olmak üzere tüm tutuklu belediye eş başkanlarımız derhal serbest bırakılmalıdır” diyen Yüksek, 1 Kasım seçimlerinden bu yana 4 binden fazla üyelerinin tutuklandığını söyledi. Siyaset biçimi ve tarzı ne olursa olsun, siyasetin tutuklama ile engellenmesinin Orta Çağ’da kaldığını ifade eden Yüksek, “Demokrasi ülkelerinde olmaması gerekiyor. Giderek Türkiye’de cezaevi siyasetin bir aracı haline getirildi. Yargı siyasetin aracı haline getirildi” diye konuştu.

‘SORUNLAR DEMOKRATİK SİYASETLE ÇÖZÜLÜR’

Kendilerine ve ses çıkaran tüm toplumsal kesimlere yönelik baskı ortamının son bulması gerektiğinin altını çizen Yüksek, bir kez daha demokratik siyasette ısrar edeceklerini vurguladı. HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasının demokrasi ile bağdaşmadığını belirten Yüksek, “Sorunlar bu şekilde çözülmez. Bu ülkede sorunlar demokratik bir şekilde siyaset ile çözülebilir. Mağduriyet yaşanmasına rağmen, temsil ettiğimiz halk kitlelerinin baskı altına alınmış olmasına rağmen, biz bu ortamda demokratik siyasette ısrar edeceğiz. Sorunların çözüm yolu siyasettir. Bunun dışında yol ve yöntemler Türkiye toplumuna fayda getirmez. Acının ne olduğunu görüyoruz. Bir an önce çatışmalı ortamın son bulması ve ülkenin huzur ortamına evrilmesi gerekiyor” çağrısında bulundu.

‘YANLIŞ BİR SÜREÇ İŞLİYOR’

Meclis Genel Kurulunda görüşmeleri devam eden anayasa görüşmelerine ilişkin de konuşan Yüksek, “Binlerce siyasetçinin tutuklu olduğu OHAL zemininde anayasa tartışmaları bile mümkün değildir. Demokratik bir anayasa oluşturulmasını biz de istiyoruz. Türkiye’de bugüne dek anayasalar OHAL dönemlerinde düzenlenmiştir. 1924 Anayasası ile Türkiye yönetildi. Bu da savaş koşullarında düzenlenen anayasadır. 1960’da darbe anayasası düzenlendi. Yine OHAL ve savaş döneminde gerçekleşti. 1980 Anayasası Meclisin feshedildiği, bugün olduğu gibi belediyelere kayyım atanan bir dönemde çıkarıldı. Demokratik bir zeminde bir anayasanın yapılmıyor olmaması, herkes tarafından eleştiriliyor. Toplum ve siyaset tartışmadan anayasa çıkarılamaz. Anayasa yapımı karşıtı değiliz, başkanlık sistemine karşıyız, noktasında değiliz. Bu süreci durdurup geri çekerlerse, bizlerin de görüşlerinin dahil olduğu, toplumun fikirlerinin dahil olduğu bir anayasa geliştirilse uzlaşırsak destekleriz” görüşünü açıkladı. Anayasanın Türkiye’nin sorunlarını çözmek için yapılması gerektiğini belirten Yüksek, “Yanlış bir süreç işliyor. Meclisten geçse bile, referandumda ‘evet’ çıkmaz. Bugün bütün halklar ve çevreler ile görüşülerek herkes tarafından benimsenen demokratik bir sistem oluşturulabilir. Eğer hükümet yeni bir adım atarsa, bizler de değerlendiririz” diye konuştu.

‘ÇİFT BAŞLILIĞI YERELLERDE DE KALDIRALIM’

Başbakan Binali Yıldırım’ın, ‘Çift başlılığı ortadan kaldıralım’ açıklamasına da değinen Yüksek, “O zaman neden hem vali hem belediye başkanı var. O zaman onu da ortadan kaldıralım. İş yapacak belediye kaymakamdan izin almak zorunda. Böyle bir yönetim olmaz. Hadi idari sistemi de değiştirelim. Kentleri sadece belediyeler yönetsin; ya da valiler yönetsin ancak seçimle gelsin. Hem başbakan hem cumhurbaşkanı problem ise vali ve belediye de sorundur. Bu darbe biçimidir. Türkiye’de tartışılması gereken onlarca konu var. Bütün bu karmaşaları ortadan kaldıralım” dedi.

DBP Eş Genel Başkanı Gülcihan Şimşek de, “Özgürlüklerin olmadığı bir ülkede anayasa krizi yaşanıyor. Anayasanın kadın özgürlüğü ve düşüncelerinden uzak olduğunu belirtmek istiyorum. Kadınların anayasada yeri yok. Türkiye’nin çizilen resmi içerisinde farklılıklar yer almıyor” diye eleştirdi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

www.evrensel.net