Malatya’da işini isteyen emekçilere her gün gözaltı

Malatya’da işini isteyen emekçilere her gün gözaltı

Malatya’da KHK ile ihraç edilen kamu emekçileri işlerine dönmek için 8 gündür yaptıkları her eylemde gözaltına alındı.

Malatya’da OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lerle görevlerinden ihraç edilen kamu emekçileri 1 haftadır eylemde. Eylemlerinin 1. haftasını geride bırakan kamu emekçileri bu bir hafta içerisinde her gün gözaltına alındı. Eylemlerinin 8. gününde de gözaltına alınan emekçileri, “işimizi ve ekmeğimizi geri istiyoruz” diyor. 
Malatya’da 3’ü öğretmen 1 sağlıkçıdan oluşan 4 KESK üyesi emekçi KHK ile haklarında soruşturma dahi yapılmadan verilen ihraç kararına karşı 1 haftadır eylem yapıyor. Emekçiler, 1 hafta boyunca her gün gözaltına alındı. Eylemin 8. gününde de emekçiler Emeksiz Meydanı’nda basın açıklaması yapıp oturma eylemine geçtiği sırada bir kez daha gözaltına alındılar. 

‘KESK’Lİ OLDUĞUMUZ İÇİN İHRAÇ EDİLDİK’

30 yıllık öğretmen olduğunu ve 29 Kasım'daki KHK ile eşi ile birlikte ihraç edildiğimi söyleyen kamu emekçisi Erdoğan Canpolat gözaltına alınmadan önce, "Tepkimizi kamuoyu ile paylaşmak için yedi gündür burada oturma eylemi başlatmak istiyoruz. Emniyet güçleri sürekli engellemek istiyor ve gözaltına alıyor. Biz uluslararası anayasadan kaynaklı haklarımızı kullanıyoruz ve bu engelleniyor. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili suç duyurusunda bulunacağız. Biz sadece işimizi istiyoruz. Biz sadece ekmeğimizi istiyoruz. Biz öğrencilerimizi istiyoruz başka bir amacımız yoktur. Hiç birimiz FETÖ'cü yada illegal bir örgüt üyesi değiliz, destek de vermedik. Biz muhalifiz, solcuyuz, demokratız. Bizler KESK üyesi sendikacılarız bundan dolayı ihraç edildiğimizi düşünüyoruz. Onun için burada yedi gündür kendimizi kamuoyuna anlatmaya çalışıyoruz" diye konuştu. 

‘EMEKÇİLER SSES ÇIKARMASIN DİYE SOPA GÖSTERİLİYOR’

Özkan Karataş ise, “Bende 29 Ekim kararnamesi ihraç edildim. Bizler muhalif olduğumuz, KESK üyesi olduğumuz için ihraç edildiğimizi çok iyi biliyoruz. Demokratik kitle örgütlerine, sendikalara bir sopa gösteriliyor. Bundan sonra emekçiler aleyhine çıkacak olan yasalara ses çıkmasın diye hepsi susturulmaya çalışılıyor. Hukuki yolları denedik ama bir sonuç alamadık. OHAL bahane edilerek hiçbir gerekçe sunulmadı. Bu nedenle bu eylemi seçtik. Burada yedi gündür sesimizi duyurmaya çalışıyoruz ve gözaltına alınıyoruz. Son dakikaya kadar direneceğiz. Gücümüzü haklılığımızdan ve meşruluğumuzdan alıyoruz" şeklinde konuştu.(Malatya/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net