CHP’den Bahçeli’ye yanıt: Yaver olma arzusuyla tutuşuyor

CHP’den Bahçeli’ye yanıt: Yaver olma arzusuyla tutuşuyor

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin erken seçim çağrısını TBMM’de düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi.

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Levent Gök, TBMM’de CHP Grup Yönetim Salonu’nda basın toplantısı düzenledi. Engin Altay, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Teklif geçmezse Meclis yenilenmeli” şeklindeki erken seçim çağrısını 'yaver olma arzusu' diye değerlendirdi.

AKP ve MHP’den gelen erken seçim açıklamalarının anayasa için ‘evet’ baskısı anlamına geldiğini söyleyen Altay, “Açıklamaları gösteriyor ki, AKP ve MHP’ye mensup milletvekilleri bir erken seçim baskısı, tehdidi altında kanla kurulan, savaş yöneten, tam bağımsızlığımızı elde eden cumhuriyeti demokrasiyle taçlandıran milli iradenin tek ve yegane tecelligahı olan TBMM’yi işlevsizleştiren, sembolik bir hale getiren teklif için milletvekillerinin erken seçim baskısı altında açık açık 'evet' oyu verdikleri, verdirildikleri bir kere daha tescillenmiş oldu” dedi.

‘AKP YENİ BİR SİYASİ EŞKIYALIK ERGİLERİ’

TBMM Genel Kurulu’nda gerçekleştirilen kürsü işgalini demokratik eylem hakkı olarak niteleyen Altay buna ilişkin de “Ama kürsüyü kırarak, kürsüde bulunan hatibi ve onun yanındaki milletvekillerine çoğunluğun verdiği fiziki üstünlük ile ve çoğunluk şımarıklığıyla hücum ederek TBMM’yi yere deviren AKP milletvekilleri dün gece maalesef bir siyasi eşkıyalığın yeni örneğini sergilemişlerdir” dedi.

BAŞBAKAN’A YANIT: FEDA ETTİĞİN MİLLETİN KOLTUĞU

Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlık sistemine ilişkin açıklamasını da eleştiren CHP Grup Başkanvekili, “Sayın Başbakan Meclis’teki konuşmasında 'bir değil bin Ali feda olsun' dedi, 'koltuk feda olsun' dedi. Sayın Başbakan sen nereye feda olursan ol, ister sarayın ihtirasına feda ol, ister AKP’nin kirli emellerine feda ol ama o feda ettiğin koltuk milletin koltuğudur. Feda edilen koltuk değildir. Feda edilen ülkemizin demokrasisidir, parlamenter sistemidir” ifadelerini kullandı.

YAVER OLMA ARZUSUYLA YANIP TUTUŞUYOR

Altay konuşmasında özel olarak Bahçeli’nin erken seçim çağrısına ilişkin de yanıt verdi:
“Sayın Bahçeli’nin dün akşam ki açıklamalarından da anlıyoruz ki Sayın Bahçeli bir an önce saraya yaver olmak arzusuyla yanıp tutuşmaktadır.” (ANKA)

www.evrensel.net