Kayyım Amed Sanat Galerisi’nin çalışmalarını durdurdu

Kayyım Amed Sanat Galerisi’nin çalışmalarını durdurdu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne atanan Kayyım Amed Sanat Galerisi’nin çalışmaları durdurdu, Koordinatör işsiz kaldı. (Fotoğraf: M. Masum Süer)

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyımın “kültür sanat” icraatlarına bir yenisi daha eklendi. Susma24’ün haberine göre Kayyım Amed Sanat Galerisi’nin çalışmaları durdurdu, Koordinatör işsiz kaldı.

Kurulduğu 2009 yılından bu yana neredeyse her ay bir sergiye ev sahipliği yapan galeri, son olarak silahlı bir saldırıda öldürülen Diyarbakır Barosu eski başkanı Tahir Elçi’nin ölüm yıldönümü olan 28 Kasım’da, Elçi’ye ait fotoğraf ve belgelere yer veren özel bir sergiyle kapılarını açmıştı.

Amed Sanat Galerisi’nin koordinatörü Barış Seyitvan ise işten çıkarıldı. Kadrosu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda (DBŞT) bulunan Seyitvan’ın işine, sözleşmeleri yenilenmeyen 31 tiyatro sanatçılarıyla birlikte son verildi.

KAYYIM GALERİYİ SANAT FAAELİYETLERİ İÇİN KULLANMAYACAK

Yaklaşık yedi yıldır Amed Sanat Galerisi’nde koordinatör olarak görev yapan Barış Seyitvan, galerinin 2017 programının dolu olduğunu, ancak belediyeye kayyum atandığı için sergilerin iptal edildiğini ifade etti. Seyitvan bugüne kadar kayyımla karşılıklı herhangi bir bağlantı kurmadıklarını söyleyerek, “Kayyımla bir görüşme talebimiz olmadı. O da görüşme talep ederek galeri hakkında bilgi alma ihtiyacı duymadı” dedi.

Diyarbakır’ın en büyük sergi salonu olma özelliğine sahip Amed Sanat Galerisi’nin teknik çalışanları ise işlerine devam ediyor. Kayyımın belediyenin önündeki Lamassus heykellerini ‘tahammül edemeyerek’ kaldırttığını hatırlatan Seyitvan, “Kayyım Amed Sanat Galerisi’ni başka programlar için kullanabilir, ancak sanat için kullanacağına ihtimal vermiyorum. Kültüre, sanata ne kadar uzak olduğunu Lamassus heykellerini kaldırarak gösterdi zaten” dedi.

Barış Seyitvan hukuki süreç başlatmak için diğer sanatçı arkadaşlarıyla görüşmeler yaptıklarını belirterek, “İşe geri dönüp kayyımla çalışmak için değil, daha çok uğradığımız hukuksuzluğu belgeleyebilmek için dava açmaya hazırlanıyoruz” dedi. (KÜLTÜR SERVİSİ)
 

www.evrensel.net