Kıbrıs müzakerelerinde 'Cenevre' umudu

Kıbrıs müzakerelerinde 'Cenevre' umudu

Kıbrıs müzakerelerinde ‘Beşli Konferans’ bugün başlayacak. Müzakerenin temeli toprak anlaşması üzerine. Haritalar BM'ye sunuldu.

Kıbrıs sorununa çözüm amacıyla Kıbrıslı Türk ve Rum liderler arasında 19 aydır süren müzakereler yeni bir aşamaya geldi. Garantör ülkelerin dışişleri bakanları ve Kıbrıslı liderler Cenevre'de biraraya geliyor.

Kıbrıs müzakerelerinde sorunun temelini oluşturan toprak ayarlamaları; tarafların karşılıklı olarak sunduğu haritalarla yeni bir yola girdi. Kıbrıslı liderler, 49 yıllık süreçte ilk kez kendi hazırladıkları yol haritalarını Birleşmiş Milletler'e sundu.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre; BM Genel Sekreteri adına müzakereleri yürüten arabulucu Espen Barth Eide, liderlerden teslim aldığı haritaları spekülasyonları önlemek amacıyla kasaya kilitledi. İşler yolunda gider ve görüşmeler toprak pazarlığı noktasına gelirse kasadan çıkarılacak haritalar üzerine müzakere edilecek. Cenevre'de süren görüşmelerde liderler, önce siyasi çözümün çerçevesini oluşturmayı, ardından da içini doldurmayı hedefliyor.

TARAFLAR NE İSTİYOR?

Türk tarafının sunduğu harita, Kuzey Kıbrıs sınırları içinde yer alan yüzde 36 oranındaki toprağın yüzde 29.2'ye inmesini öngörüyor. Rumlara bırakılacak yüzde 7 toprak karşılığında, Türklerin Rumlarla siyasi eşitliğini sağlayacak bazı düzenlemelerin hayata geçirilmesi amaçlanıyor.

Türk tarafının harita teklifi, Rauf Denktaş döneminde yürütülen müzakerelerde hazırlanan ve Kuzey Kıbrıs meclisince onaylanmış ‘yüzde 29 artı’ diye adlandırılan oranı temel alıyor.

Rumların haritası ise Türklerden yüzde 8 oranında toprak alınmasını, böylece Kuzey'de adanın yüzde 36'sını oluşturan toprağın yüzde 28.2'ye inmesini öngörüyor.

Kıbrıs sorununun çözüm denklemi, adadaki Türklerin Rumlarla eşit siyasi haklara sahip olması için toprak verilmesi üzerine kurulu.

ULUSLARARASI KONFERANS BAŞLIYOR

Cenevre'deki ilerlemeye paralel olarak bugünden itibaren de garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere dışişleri bakanlarının katılımıyla uluslararası bir konferans başlıyor. Beşli konferansın gündemi Güvenlik ve Garantiler. Ada'nın garantörleri, liderlerin de katılımıyla 1960'tan bu yana yürürlükte olan garanti ve güvenlik sistemini ele almaya başlayacak.

Rum tarafı, demode olduğunu ileri sürdüğü garantörlüğün kalkmasını ve Türk askeri varlığının sona ermesini istiyor. Buna karşılık Kıbrıslı Türkler gerek kendi güvenliğini, gerekse varılacak anlaşmanın garantisini Türkiye'nin varlığında görüyor. Garantör ülkelerin katılacağı 5'li konferans bunu temel alıyor.

Konferansta Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; Yunanistan'ı Nikos Koçias, Birleşik Krallığı ise Boris Johnson temsil ediyor. Zirvenin uzayabileceği, sürpriz ilerleme sağlanırsa düzeyinin yükselebileceği belirtiliyor.

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Cenevre'de devam eden Kıbrıs müzakerelerinde uzun zamandır görüşülen bazı konularda çözüme ulaşıldığını söyledi. Eide güvenlik ve garantilerin ele alınacağı, soruna yön veren tüm tarafların aynı çatı altında toplanacağı zirvenin tarihi öneme sahip olduğunu kaydetti. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net