Uluslararası basın meslek örgütleri Bozdağ'ı yalanlıyor

Uluslararası basın meslek örgütleri Bozdağ'ı yalanlıyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, 'gazetecilik yaptığı için tutuklu kimse yok' açıklamaları uluslararası basın örgütleri tarafından yalanlanıyor.

Anayasa değişikliğinin dördüncü maddesinde soru cevap işlemi bölümünde tutuklu gazetecilerle ilgili CHP’liler tarafından yöneltilen bir soruya, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, “gazetecilikten tutuklu kimse yoktur” yanıtı vermesi, ulusal ve uluslararası basın örgütleri tarafından tekzip ediliyor.

180 ÜLKE ARASINDA 151'İNCİ SIRADA

Türkiye'de, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün (RSF) dünya basın özgürlüğü endeksine göre, Türkiye 180 ülke arasında 151'inci sırada yer alıyor. Rapora göre, dünya genelinde 348 gazeteci cezaevindeyken bu sayının 100'ü aşkını Türkiye'de. Raporda, dünya genelinde tutuklu gazeteci sayısının yüzde 6 oranında arttığına dikkat çeken RSF, bu rakamın Türkiye'de bir önceki yıla oranla 4 kat artarak yüzde 22 oranında artış sergilediğini belirtiliyor. RSP aynı zamanda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “basın düşmanı” listesinde yer verdi. 

GAZETECİLERİN TUTUKLU OLDUĞU LİSTEDE BİRİNCİ

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) 2016 yılı Dünya Basın Özgürlüğü raporunda ise, 2016 yılında dünya çapında en az 257 gazeteci cezaevine girerken, rekor ise 81 gazeteciyi cezaevine koyan Türkiye’de. Uluslararası basın meslek örgütlerine göre; Türkiye cezaevindeki 144 gazeteci ile gazetecilerin tutuklu olduğu ülkeler sıralamasında birinci sırada yer alırken, Freedom House ise yayınladığı raporda, Türkiye’nin basın özgürlüğü açısından "yarı özgür ülke" konumundan "özgür olmayan ülke" konumuna düşürüldüğünü açıkladı.

BOZDAĞ'A GÖRE TUTUKLU GAZETECİ YOK

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, konuşmasında şunları ileri sürmüştü: "Türkiye cezaevlerinde salt gazetecilik yaptığı için tutuklu hiçbir kimse yoktur. Mesleği gazetecilik olanlar var. Eğer bir kişi -mesleği gazeteci ama- diyelim ki uyuşturucuda suçüstü yapılmışsa yani mesleğinin gazetecilik olması onun yargılanmasına, tutuklanmasına, mahkûm olmasına engel olabilir mi? Bakın, adam öldürmekten içeride yatan gazeteciler var ama onları kimse dile getirmiyor. Bakıyorum, içeride tutuklu gazeteci sayısı, mesleği gazeteci olanların sayısı farklı ama dile getirilene bakıldığında, onların içerisinden bazıları özellikle seçilip gündeme getiriliyor. Bu da tabii bu yaklaşımın yanlış olduğunu göstermesi bakımından yeterlidir. Onun için, hiç kimse gazetecilik yaptı diye içeride değil. Onlarla ilgili bir suç isnadı var. Bunları soruşturan savcılar var. Bunlara ilişkin karar veren hâkimlikler, mahkemeler var. Bunu özellikle ifade etmek isterim." (DİHABER)

www.evrensel.net