Çevre için mücadele günü

Çevre için mücadele günü

DÜNYA Çevre Günü değil “Çevre İçin Mücadele Günü” diyerek alanlara çıkan  Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu üyeleri, Fındıklı, Hasankeyf, Munzur, Solaklı, Peri Suyu ve İspir için dün Taksim Meydanı’nda bir araya geldi.  Ellerinde,  ” Su hayattır satılmaz”

DÜNYA Çevre Günü değil “Çevre İçin Mücadele Günü” diyerek alanlara çıkan  Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu üyeleri, Fındıklı, Hasankeyf, Munzur, Solaklı, Peri Suyu ve İspir için dün Taksim Meydanı’nda bir araya geldi.  Ellerinde,  ” Su hayattır satılmaz” “Baraj yapma boşuna yıkacağız başına” “Toprağıma suyuma ormanıma dokunma” pankartları taşıyan platform üyeleri hükümetin çevre düşmanı yasalarını protesto etti.

Platform adına açıklama yapan Tarım Orkam-Sen İstanbul Şube Başkanı Şenay Elhüseyni, “Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısının 14 maddesi komisyondan geçti.

Geçen maddeler arasında İkizdere’ye HES yapılmasının önünü açan düzenleme de yer aldı. Yapılmak istenen HES’lere karşı direnen halkın üzerine Solaklı’da, Tortum’da Gerze’de Peri Vadi’sinde gaz bombaları yağdırılıyor. İnsanlara coplar ve kurşunlarla saldırılıyor” dedi.

“Emperyalizmin ülkemizdeki işbirlikçilerinin elleriyle yaşama, insana, doğaya, yönelik saldırılarına karşı buradayız” diyen Elhüseyni şöyle devam etti: “Ülkemizin dört bir yanı yangın yeri. Doğamız, suyumuz, ormanlarımız, yaşamımız emperyalistlere peşkeş çekiliyor. Saldırının her boyutuyla karşı karşıya kalıyoruz. Ancak AKP’nin her türlü saldırısına karşı bizler mücadelemize devam edeceğiz.” (İSTANBUL)

www.evrensel.net