Başbakan Yıldırım’dan ‘OHAL’de referandum’ çarkı

Başbakan Yıldırım’dan ‘OHAL’de referandum’ çarkı

Başbakan bir buçuk ay önce "'OHAL şartlarında referandum yapıldı' gibi bir söz söyleme fırsatı vermeyiz" sözünden dönerek ‘pekala yapılabilir' dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, bir buçuk ay önce yaptığı açıklamada, "Şimdi, referandum olması halinde, elbette kimseye, 'OHAL altında seçime gidildi... OHAL şartlarında referandum yapıldı' gibi bir söz söyleme fırsatı vermeyiz" demişti.

Başbakan Yıldırım, 'başkanlık anayasası'nın TBMM'de kabulu halinde gidilecek referandum sandığı hakkında yeni bir açıklama yaptı. Bir buçuk ay sonra çark eden Başbakan, "OHAL koşullarında pekala referandum yapılabilir. Fransa’da da OHAL ortamında seçime gidiliyor. Merak etmeyin" ifadelerini kullandı.

Milliyet gazetesinden Serpil Çevikcan'a konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Zaten daha referandum tarihi de belli değil. Bakalım ne olacak? Ama o halde de bu halde de referanduma gidilir" ifadelerini kullandı.

‘EVET OYLARI 350’YE ÇIKABİLİR’

Başbakan’a teklifin maddelerine geçilmesi için yapılan oylamada evet oylarının 338’de kalmasının iktidar kanadında yarattığı tedirginliğin ilk madde oylamasında 347’e ulaşılmasıyla ortadan kalkıp kalkmadığı yönündeki soruya da yanıt veren Yıldırım, şunları söyledi:

“Daha başındayız. İlk maddelerdeyiz. Daha ilerleyen maddeler var, bunun ikinci turu da var. Bunu olumsuz anlamda söylemiyorum. ‘Evet’ oyları 350’ye kadar çıkabilir. Aslında matematik olarak 355’e kadar çıkabilirdi, ancak 5’i saymayalım onlar oylarını zaten açıklamıştı. (MHP’li 5 vekili kastediyor) 357 de olabilir çünkü başka partilerden de oy verilmesi mümkün. Verirlerse, ‘hayır’ demeyiz. (Gülüyor). Ben diğer maddelerde, ‘evet” oylarının yükseleceğini bekliyorum. Hiç endişe etmiyorum.” (HABER MERKEZİ)
 

www.evrensel.net

1 yorum yapılmış

  1. Samet Can Aslan 9 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Naçizane kanaatimce 2709 sayılı kanunun 15 inci maddesi uyarınca temel hak ve hürriyetleri kısıtlanmış yahut kısıtlanma tehlikesi altında bulunan topluluğun, söz konusu anayasa değişikliği kapsamında iradesinin belirlenmesi gayesi ile halk oylamasına tabi tutulması, bu kapsamda gerçek iradesinin belirlenmesini yahut konuyla ilgili yeterli bilgi sahibi olarak iradesinin şekillenmesini tehlikeye sokacak ve ilgili değişikliğin ''meşru'' olma niteliğini kaybetmesine sebebiyet verebilecektir. Bu doğrultuda ilgili değişikliğin halk oyuna sunulmasının, olağanüstü hal dönemi dışında gerçekleşmesi zannımca daha yerinde bir karar olacaktır.
    Anayasacılık düşüncesi de bu doğrultuda; egemenin iradesinin bu kapsamda devam etmesini, sürekli olmasını istemektedir.
    Konu kapsamında makaleme aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
    http://www.sametcanaslan.com/single-post/2017/01/16/Ola%C4%9Fan%C3%BCst%C3%BC-Hal-D%C3%B6neminde-Referandum

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.