İstanbul ve Ankara’da kar yağışı bekleniyor

İstanbul ve Ankara’da kar yağışı bekleniyor

İstanbul’da akşam saatlerinde yüksek yerlerde Ankara’da ise öğle saatlerinden sonra kar yağışı bekleniyor.

Hava sıcaklığı, kuzey, iç ve batı kesimlerde 2 ila 4 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz Bölgeleri’nde yağmur, karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor. İstanbul’da akşam saatlerine kadar aralıklı yağmur ve karla karışık yağmur, yüksek kesimlerine ise yer yer kar yağışı görülecek. Ankara’da ise öğle saatlerinden sonra kar yağışı bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğüne yapılan son değerlendirmelere göre, yurt geneli parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Trabzon, Giresun, Gümüşhane, Malatya, Adıyaman, Gaziantep ve Kilis çevreleri yağışlı geçecek. Kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyıları, Doğu Akdeniz, Orta Karadeniz kıyıları ile Adıyaman, Gaziantep ve Kilis çevrelerinde yağmur, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak yağışlar, Marmara'nın doğusu ile Kütahya, Balıkesir ve Muğla çevrelerinde kuvvetli olacak. Rüzgar, batı kesimlerde güney yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına, İç Anadolu'da kuvvetli esecek. İç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile bu sabah saatlerinde doğu kesimlerde, gece saatlerinde batı bölgelerin iç kesimlerinde sis ve pus hadisesi bekleniyor. Rüzgar, genellikle güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ve Ege'de kuvvetli ve kısa süreli fırtına, İç Anadolu'da kuvvetli esecek.

 KUVVETLİ YAĞIŞ VE YOĞUN KAR UYARISI

Yağışlar, Marmara'nın doğusu (İstanbul Anadolu Yakası, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik) ile Kütahya, Balıkesir ve Muğla çevrelerinde kuvvetli olacak. Kuvvetli yağışlar nedeniyle su baskını, görüş mesafesinde azalma, tipi şeklinde kar yağışı, ulaşımda aksamalar gibi meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Rüzgarın ise Marmara ve Ege'de güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esecek. Yetkililer özellikle çatı uçması, ulaşımda aksamalar gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısında bulundu.

BÖLGELERDE HAVA DURUMU

MARMARA BÖLGESİ: Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar bölge geneli yağışlı geçecek. Genellikle karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışlar, İstanbul Anadolu Yakası, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik ve Balıkesir çevrelerinde kuvvetli olacak. Rüzgar, güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esecek. Trakya'da bu gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

EGE BÖLGESİ: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar, kıyı kesimlerde yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmak üzere, Muğla çevrelerinde kuvvetli olacak. Rüzgar, güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

AKDENİZ BÖLGESİ: Parçalı ve çok bulutlu, Batı Akdeniz ile zamanla Doğu Akdeniz kesimi yağışlı geçecek. Yağışlar, Göller Yöresi ve Toroslar Mevkiinde karla karışık yağmur ve kar, diğer kesimlerde yağmur ve sağanak şeklinde olacak. Bölgenin iç kesimlerinde yer yer buzlanma ve don olayı görülecek.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Eskişehir çevreleri, öğle saatlerinden sonra kuzeybatı kesimleri ile akşam saatlerinden sonra bölge geneli aralıklı kar yağışlı geçecek. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ BÖLGESİ: Parçalı ve çok bulutlu sabah saatlerinde batı kesimlerinden başlayarak zamanla bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar, kıyı kesimlerde yağmur ve zamanla karla karışık yağmur, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı görülecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ: Parçalı, zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra Orta Karadeniz kesimi ile gece saatlerinden sonra Trabzon, Giresun ve Gümüşhane çevreleri yağışlı geçecek. Yağışlar, kıyı kesimlerde yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Sabah ve gece saatlerinde iç kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ: Parçalı, zamanla batısı çok bulutlu, gece saatlerinden sonra Malatya çevreleri karla karışık yağmur ve yüksekleri kar yağışlı geçecek. Yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı ile sabah saatlerinde yer yer sis ve pus hadisesinin görülmesi tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ: Parçalı, zamanla batı kesimleri çok bulutlu, gece saatlerinden sonra Adıyaman, Gaziantep ve Kilis çevreleri yağmurlu geçecek. Sabah saatlerinde bölgenin doğusunda yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

İSTANBUL: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksek kesimlerinin sabah yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların sabah saatlerinde Anadolu Yakasında kuvvetli olması bekleniyor. (6)

İZMİR: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde yağmurlu. (12)

ADANA: Çok bulutlu, akşam ve gece saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı. (15)

ANTALYA: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerine kadar aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı. (13)

ANKARA: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra kar yağışlı. (5)

SAMSUN: Parçalı, zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra yağmurlu. (11)

ERZURUM: Parçalı bulutlu. (-1)

DİYARBAKIR: Parçalı bulutlu. (10) (ANKA) 
 

www.evrensel.net