Hamas İsrail askerlerinin cep telefonlarını hackledi

Hamas İsrail askerlerinin cep telefonlarını hackledi

Hamas, genç kadınlara aitmiş gibi gösterdiği sahte Facebook hesaplarıyla çok sayıda İsrail askerinin telefonunu hackledi.

Hamas militanları Gazze’de düzinelerce İsrail askerinin cep telefonunu hackledi. Gazetelerde yer alan iddia İsrail Ordusu tarafından da doğrulandı.

Hamas, sahte genç kadın hesapları kullanarak gerçekleştirdiği ‘hackleme’ operasyonu ile çok sayıda İsrail askerinin cep telefonunun kamera ve mikrofonlarına uzaktan erişti.

Reuters’ta yer alan habere göre Hamas militanları genç kadınlara aitmiş gibi gösterdikleri sahte Facebook hesaplarından İsrail askerleriyle yazıştı. Facebook’un anlık yazışma uygulamasında argo da içeren İbranice kullanan militanlar, İsrail askerlerine “Sana fotoğrafımı göndereceğim canım” yazarak bikinili kadın fotoğrafı attı. Ardından da videolu görüşme yapabilmek için daha iyi bir uygulama öneren militanlar, bu sayede telefonların kamera ve mikrofon özelliklerini farkettirmeden ele geçiren casus yazılımı İsrail askerlerine indirtti.

Hamas'ın çoğunlukla İsrail ordusunun Gazze bölgesindeki manevraları, askeri güçleri ve silahları hakkında bilgi toplamaya çalıştığı kaydedildi.

İsrailli yetkililer Hamas’ın bu operasyonla önemli bir askeri bilgiye ulaşamadığını iddia etti.

İddiaların sorulduğu Hamas sözcüsü Fawzi Barhoum ise yorum yapmaktan kaçındı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net