Anayasa değişikliği teklifinin 5. maddesi kabul edildi

Anayasa değişikliği teklifinin 5. maddesi kabul edildi

TBMM Genel Kurulu'nda, anayasa değişikliği teklifinin 1. turunda 5. madde 343 oyla kabul edildi. CHP'liler boykot etti, 7 ret oyu çıktı.

TBMM Genel Kurulu'nda anayasa değişikliği teklifinin 5. maddesine CHP'nin kürsü işgali damga vurdu.

Görüşmelere geçmeden önce CHP'liler saatin geç olduğunu belirterek çalışmanın yarın devam etmesini istedi. Bunun üzerine usul tartışması yapıldı ve "Görüşmelere devam" kararı çıktı.

Görüşmelerin geçilmesinin ardından CHP Milletvekili Özgür Özel konuşmasının bitiminde "Kürsüyü size teslim etmiyoruz" diyerek eyleme geçti. CHP'li milletvekilleri de Özel'in etrafında toplandı. Genel Kurula ara verilirken TBMM TV yayından çıktı. AKP'lilerin kürsüye doğru yönelmesiyle arbede yaşandı.

Aranın ardından Genel Kurul Başkanvekili Ahmet Aydın, görüşmelerin devam edeceğini açıkladı.

Konuşma yapmak için kürsüye AKP Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal geldi. AKP'liler, CHP'lilerin kürsüye yaklaşmasını engellemek için kürsünün etrafında toplandı.

Ahmet Aydın, görüşmelere 03.25'te 10 dakika daha ara verdi.

Aranın ardından oylamaya geçilirken CHP'liler oylamayı boykot etti.

5. madde 343 oyla kabul edildi. 7 ret oyu çıktı. 3 boş, 1 de geçersiz oy var.

6. ve 7. maddenin görüşülmesine Perşembe 14.00'ten itibaren devam edilecek.

5. madde şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisinin görev ve yetkileri, kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak; bütçe ve kesinhesap kanun tekliflerini görüşmek ve kabul etmek; para basılmasına ve savaş ilânına karar vermek; milletlerarası andlaşmaların onaylanmasını uygun bulmak, Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının beşte üç çoğunluğunun kararı ile genel ve özel af ilânına karar vermek ve Anayasanın diğer maddelerinde öngörülen yetkileri kullanmak ve görevleri yerine getirmektir.” (HABER MERKEZİ)

TBMM'DEN CANLI YAYIN

 

Son Düzenlenme Tarihi: 12 Ocak 2017 04:37
www.evrensel.net