Yolsuzlukla anılanların adresi AKP oldu!

Yolsuzlukla anılanların adresi AKP oldu!

Genel seçime doğru gidilerken, aday adaylarının kendilerini tanıtma yarışı da hız kazandı. Van’da daha önce ismi çeşitli yolsuzluklara karışan bazı isimlerin AKP’den aday adayı olmaları dikkat çekerken birçok patron da AKP ve CHP’den aday adaylığı için başvuru yaptı. Yüzüncü Yıl Üniversitesi&rsquo

Umut Yeğin

AKP’den 137 civarında aday adayının olduğu Van’da sokaklar aday adaylarının tanıtım reklamlarıyla dolup taşıyor. Aday adayları içinde en dikkat çeken isimler ise yolsuzluklarla gündeme gelen Öztekin Çıkman ve Fatih Çiftçi. Çıkman ve Çiftçi’nin tercihleri AKP oldu.

DEVLETİ 4 MİLYON TL ZARARA UĞRATTI, AKP ADAY ADAYI OLDU!

AKP’nin adaylık yarışı içinde yer alan Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi iken yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelen ve ardından görevden alınan Operatör Dr. Öztekin Çıkman. Çıkman’ın yaptığı 3 ayrı ihalenin yüzlerce belgesini inceleyen müfettişler, yapılan alımlarda devletin 4 milyon TL zarara uğratıldığını belirlemişti.

AKP’nin Erciş Belediye Başkanlığı görevinden AKP’den milletvekili olmak için istifa eden Fatih Çiftçi de yolsuzluk iddiaları ile gündeme gelen isimlerden. Geçtiğimiz günlerde Van’ın Erciş ilçesinde Yıldız ve Koç aileleri arasında çıkan silahlı ve bıçaklı kavgada 3 kişi ölmüş, 11 kişi ise hayatını kaybetmişti. Olayın ardından kavganın, Belediye Başkanı Fatih Çiftçi’nin yolsuzluk yapıp yapmadığı konusu üzerine çıktığı anlaşılmıştı.

YYÜ’DEN İSTİFA EDENLER DE AKP’DE

AKP’nin aday adayları arasında işadamları, inşaat mühendislerinin yanı sıra bu seçimlerde Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ)’nde ki görevlerinden istifa ederek aday olmak için yarışan öğretim üyelerinin sayısı da oldukça fazla. Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden adaylık için istifa eden öğretim üyelerinden bazıları şunlar; “Senato üyesi ve Gevaş MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nejat Görentaş, Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, Yrd. Doç Dr Davut Okçu, Yrd. Doç. Dr. Şakir İşleyen, Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Ateş,  Doç. Dr. Şakir Gözütok, Prof. Dr. İsmail Meral.” Sosyal Bilgiler Endüstitüsü müdürü Doç. Dr. Zeki Taştan ise Ağrı’dan aday olmak için istifa edenler arasında. Taştan, öğretim üyeliği öncesi Van Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Başkale Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü de yapmıştı.

TEMAYÜL YOKLAMASI

AKP Van İl Örgütü aday adaylarının gücünü belirlemek için delegelerine ön seçim yaptırdı. AKP’nin ‘temayül yoklaması’ dediği yöntem için 2 bin 250 delege sandığa gitti. Oylama sonucunda 341 oyla en fazla oyu alan aday adayı MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği) Van Şube Başkanlığını yapan Abdulahat Arvas oldu. İkinci sırayı 321 oyla Av. Zahir Soğanda alıken, YYÜ Senato üyesi Yrd. Doç. Dr. Nejat Görentaş ise 319 oy ile üçüncü oldu.

CHP’NİN ADAYLARI  DA PATRONLAR

CHP’nin Van’daki aday adayları da patronlar oldu. Van Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı  Zahir Kandaşoğlu görevinden istifa ederek aday adayı oldu. CHP’nin basına yansıyan diğer aday adayları ise şöyle: Eski ANAP İl Başkanı ve işadamı İbrahim Kaya, İşadamı Nurettin Erörs, işadamı Selçuk Coşkun, işadamı Selim Kararkuş.

BDP ADAYLARINI AÇIKLAMADI

BDP ise henüz aday adaylarına ilişkin bir açıklama yapmadı. Ancak Van’da gazeteciler ve halk arasında “BDP İl Eş Başkanı Cünety Caniş, Eğitim Sen eski Şube Başkanı Lezgin Botan, Günlük gazetesi  Eş Genel Yayın Yönetmeni Ayhan Bilgen, Bostaniçi eski Belediye Başkanı Gülcihan Şimşek, Nazmi Gür, Esat Halitoğlu, Hamit Duman, Nurettin Demir, İbrahim Ete, Lokman Tekin ve BDP’nin mevcut Van Milletvekilleri Fatma Kurtalan ile Özdal Uçer” isimleri adaylık için konuşulan isimler. (VanEVRENSEL)

www.evrensel.net