HDP ve DBP’lilere gözaltı operasyonları sürüyor

HDP ve DBP’lilere gözaltı operasyonları sürüyor

HDP ve DBP'ye dönük başlatılan gözaltı ve tutuklama operasyonları bugün de devam etti. Birçok merkezde ev baskınları yapıldı.

Bursa’nın Osmangazi, Yıldırım ve İnegöl ilçelerine bu sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında Kamile Akalın, Sadullah Toktaş, Nizam Fediren, İdris Çelepkolu, Yakup Erol, Cevdet Erol, HDP Yıldırım İlçe Yöneticisi Davut Toktaş, 10 Ekim Derneği üyesi Resul Baykara, HDP Osmangazi İlçe yöneticisi Murat Koçer ve ismi öğrenilemeyen bir kadın ev baskını ile gözaltına alındı. Gözaltına alınanların sayısı 16'ya yükseldi. Gözaltına alınanlar İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı TEM şubesine götürülürken, 5 gün avukatları ile görüştürülememe kararı verildi.

Öte yandan sabah saatlerinde İnegöl’de gözaltına alınan 3 çocuk annesi Kamile Akalın’ın emniyet ifadesinin tamamlandığı öğrenildi. Akalın’ın yarın savcılığa çıkarılması bekleniyor.

Urfa ve ilçelerinde de sabaha karşı yapılan eş zamanlı ev baskınlarında aralarında HDP ve DBP yöneticileri ile üniversite öğrencilerinin bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi hakkında bilgi edinilmezken, gözaltına alınanların İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü belirtildi. Eyyubiye ilçesinin Selçuklu Mahallesi'nde evine yapılan baskınla gözaltına alınan Sabri Turan'ın ailesi, polislerin elinde 60 kişilik bir listenin olduğunu iddia etti.

Gözaltına alınanlar arasında DBP il yöneticisi Ali Kaya, DBP Halfeti ilçe yöneticisi Ahmet Korkmaz, Harran Üniversitesi öğrencisi Reşit Öztürk de bulunuyor.

ADIYAMAN

Adıyaman merkez, Çelikhan ile Kâhta ilçelerinde jandarma tarafından yapılan ev baskınlarında 5 kişi gözaltına alındı. Sosyal medya paylaşımlarında ‘Örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla gözaltına alınan DBP Kahta İlçe Eş Başakanı Abuzer Yar ile H.K., H.G., K.K., Ş.Y İl Jandarma Komutanlığında tutuluyor.

AĞRI

Ağrı Tutak Belediyesi'ne de bu akşam saatlerinde polisler tarafından baskın düzenlendi. Etrafı sarılan belediye binasında yapılan aramanın ardından belediye çalışanları gözaltına alınarak Tutak İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. (DİHABER)

www.evrensel.net
ETİKETLER HDPDBPgözaltı