Kürt Enstitüsü'nün açılması için imza kampanyası

Kürt Enstitüsü'nün açılması için imza kampanyası

Kapatılan İstanbul Kürt Enstitüsü için ‘İstanbul Kürt Enstitüsü yeniden açılsın!’ başlığı ile change.org'da imza kampanyası başlatıldı.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 31 Aralık'ta kapatılan İstanbul Kürt Enstitüsü'nün kapısına vurulan mührün kaldırılması için “İstanbul Kürt Enstitüsü yeniden açılsın!” başlığı ile change.org'da imza kampanyası başlatıldı. İmza kampanyasının metninde İstanbul Kürt Enstitüsü'nün 1992 yılından kapatıldığı tarihe kadar Kürt dili, edebiyatı ve tarihi ile ilgili çalışma yapan bir araştırma ve dil öğretim kurumu olduğu belirtildi.

'ENSTİTÜ ÖNEMLİ BİR DARBE ALMIŞTIR'

Kürt Enstitüsü'nün Türkiye’deki hukuki sınırlamalar nedeniyle önce bir şirket bünyesinde, 2006 yılından sonra ise dernek statüsü ile çalışmalarını yürüttüğü kaydedilen metinde şunlar ifade edildi:
“Bugüne kadar Kürt dili, edebiyatı ve tarihi ile ilgili çalışmaları ve çıkardığı ürünler ile saygın bir yer edinen İstanbul Kürt Enstitüsü, Kürtlerle ilgili onlarca kitabı yayına hazırlamıştır. Her yıl yüzlerce kişiye Kürtçe (Kurmancî- Zazakî) dil öğreten İstanbul Kürt Enstitüsü kapatıldığında dil öğrenmekte olan 300 öğrencisi bulunmaktaydı.

Karar ile Kürt dili ve kimliği önemli bir darbe almıştır. Milyonlarca Kürt yurttaşın yaşadığı İstanbul gibi mega bir kentte insanların kendi dillerini öğrenebileceği en etkin kurum olan İstanbul Kürt Enstitüsü'nün kapatılması büyük bir haksızlıktır. Bir yurttaş olarak bu yanlış kararın geri alınmasını ve İstanbul Kürt Enstitüsü’nün tekrar açılmasını talep ediyorum.”

İmzalar, Meclis'e sunulması için @icisleri.gov.tr, [email protected], [email protected], [email protected] ve [email protected] adreslerine teslim edilecek. (DİHABER)

Öte yandan, kampanyaya imza vermek isteyenler buraya tıklayabilir.

www.evrensel.net