EMEP İl Başkanına Cumhurbaşkanı’na hakaretten beraat

EMEP İl Başkanına Cumhurbaşkanı’na hakaretten beraat

Dilan Sarıkaya’nın cenazesindeki konuşmasından Cumhurbaşkanı’na hakaret iddiası ile dava açılan Emek Partisi Adana İl  Başkanı Sevil Aracı beraat etti

Volkan PEKAL
Adana

10 Ekim Ankara Garı katliamında hayatını kaybeden Emek Partisi üyesi Dilan Sarıkaya’nın cenazesini karşılarken yaptığı konuşma dolayısıyla hakkında Cumhurbaşkanı’na hakaret iddiası ile dava açılan Emek Partisi Adana İl  Başkanı ve 10 Ekim katliamının müşteki avukatlarından Sevil Aracı, davanın bugün görülen ikinci duruşmasında beraat etti.

2’inci Asliye Ceza Maddesi’nde görülen duruşmaya Adana Barosu’na bağlı Tugay Bek, Taylan Özgür Eker, Şiar Rişvanoğlu, Emine Ufuktepe, Ümit Büyükdağ’ın olduğu çok sayıda avukat müdafii olarak yer aldı ve duruşmayı izledi. 

Mahkeme suç unsurları oluşmadığı gerekçesi ile Aracı’nın beraatına karar verdi. 

Hakkında beraat kararı verilen Aracı, savunmasında 10 Ekim’in sorumlularının katliam davasında ortaya çıktığını söyledi. 

‘KATLİAM DAVASINDA YETKİLİLERİN SORUMLULUĞU ORTAYA ÇIKMIŞTI’

Hakaret suçunun esasen ceza yaptırımına tabi olmaması gerektiğini, ancak hukuki yaptırımın doğru olabileceğini dile getiren Aracı, “Yapmış olduğum açıklamada söylenen sözler kesinlikle hakaret değil eleştiri niteliğindedir” dedi. Bombalı salsırı ile ilgili güvenlik önlemlerinin alınmaması ve saldırganların olay yerine kadar rahat bir şekilde gelmesinde yetkilerin sorumluluğu olduğunu dile getiren Aracı,  “Ankara patlamasında yetkililerin sorumluluğu esasen katliamla ilgili Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava sırasında da ortaya çıkmıştır” dedi.                      

ERDOĞAN’IN ‘ÜLKEMİZDE YAŞANAN CİNAYETLERDEN SORUMLUYUZ’ SÖZLERİNİ HATIRLATTI

10 Ekim'de Ankara Garında gerçekleşen katliamda 101 kişinin hayatını kaybettiğini, pek çok kişinin de ağır biçimde yaralandığını, bir kısmı özürlü olarak kaldığını dile getiren Aracı, ABD'de üç Müslüman gencin öldürülmesinin ardından Cumhurbaşkanı’nın Obama ve söylediği, " Biz siyasiler, ülkemizde işlenen cinayetlerden sorumluyuz. Tavrımızı ortaya koymak zorundayız. Çünkü halk size oylarını verirken 'Benim can güvenliğimi, mal güvenliğimi sağlayacaksın' diye veriyor” şeklindeki sözlerini hatırlattı. Aracı, buna göre Erdoğan’ın da yaşanan ölümlerden siyasilerin sorumluluğunu kabul ettiğini söyledi. 

‘CUMHURBAŞKANI’NA HAKARET MADDESİ ANAYASA VE AİHS’E AYKIRI’

Kendisinin ve pek çok insanın ifade özgürlüğünü Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı olarak sınırlayan TCK 299 maddesi Anayasa'ya aykırı olduğunu söyleyen Aracı, “Her ne kadar Anayasa Mahkemesi bu yönde olumsuz bir karar vermiş ise de ileriki aşamalarda bu karardan dönüleceğini, AİHM'nin farklı bir değerlendirme yapacağını düşünüyorum” dedi. 

‘SİYASİ PARTİ TEMSİLCİSİ OLARAK İKTİDARI ELBETTE ELEŞTİRECEĞİM’

Bir siyasi parti yöneticisi olarak açıklamalarındaki ifadelerin değerlendirilmesi sırasında düşünce ve ifade özgürlüğünün daha geniş yorumlanması gerektiğini söyleyen Aracı,  “Zira ben muhalif bir partinin temsilcisiyim. Elbette iktidarı eleştireceğim. Muhalefette bulunan bir partinin il başkanı olarak benim görevim budur” dedi.                       
 

www.evrensel.net