Trump’tan iddialara ‘Politik cadı avı’ tepkisi

Trump’tan iddialara ‘Politik cadı avı’ tepkisi

Donald Trump, Rusya ile ilişkilerine dair ortaya atılan iddialara 'Politik cadı avı' sözleriyle tepki gösterdi.

Başkanlık koltuğuna oturmak için gün sayan Donald Trump, Rusya’nın elinde kendisini kontrol etmelerini sağlayan bilgiler olduğu yönündeki istihbarat raporlarına dayanan haberleri “Politik cadı avı” olarak niteledi.

İstihbarat raporlarına göre, Rusya istihbaratının elinde Trump’ın Moskova’daki lüks bir otelde çekilmiş seks videoları bulunuyor. Rus yetkililerin Trump’a kârlı iş tekliflerinde bulunduğu iddia ediliyor ve seçim kampanyası boyunca Trump’ın ekibiyle Rus hükümeti arasında bilgi alışverişinde bulunulduğu öne sürülüyor.

ABD’li üst düzey istihbarat yetkililerinin Barack Obama ve Donald Trump ile geçtiğimiz Cuma günü buluştuğu ve söz konusu rapordan ikiliyi haberdar ettiği belirtildi.

Trump’ın başyardımcısı Kellyanne Conway, NBC’ye yaptığı açıklamada “Teyit edilmiş hiçbir şey yok. Hepsi isimsiz, zımni kaynaklara ait(iddialar)” dedi.

Donald Trump, belgeleri yayımlayan Buzzfeed’i sert sözlerle eleştirirken Buzzfeed editörü Ben Smith de belgeyi şeffaflık ilkesi gereğince yayımladıklarını ancak iddiaların doğruluğuna ilişkin ciddi şüpheleri olduğunu dile getirdi.

Demokrat Senatör Chris Coons, CNN’e yaptığı açıklamada “İddialar doğruysa şok edici” dedi. Temsilciler Meclisi’nden Demokrat Jared Polis ise “İddialar doğru değilse çürütülmeli. Doğruysa Trump başkan olmamalı” ifadesini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 11 Ocak 2017 08:21
www.evrensel.net