Rakamlarla 48 takımlı Dünya Kupası formatı

Rakamlarla 48 takımlı Dünya Kupası formatı

FIFA'nın 48 takımlı Dünya Kupası formatı, kulağa kalabalık ve karışık geliyor. Kalabalık olduğu doğru ama aslında çok da karışık değil.

FIFA, tartışılacak bir karara daha imza atarak 2026’dan itibaren Dünya Kupası’nın 48 takımla düzenlenmesine karar verdi. Futbol dünyasından farklı tepkiler alan karara özellikle Avrupa’nın önde gelen futbol ülkeleri tepkili. La Liga Başkanı Javier Tebas, FIFA’nın yeni başkanı Gianni Infantino’yu Sepp Blatter gibi diktatörce hareket etmekle suçladı.

Peki Dünya Kupası’nda tam olarak neler değişecek?

Rakamlarla anlatmaya çalışalım.

3: Yeni formata göre, 3’er takım 16 gruba ayrılacak. Her takım birbiriyle maç yapacak ve ilk 2, son 32’ye kalacak.
16: Yeni formatla, Avrupa 16 takımla turnuvaya katılacak. Afrika’nın 9, Asya’nın 8.5, Güney Amerika’nın 6, Kuzey Amerika ve Karayiplerin(CONCACAF) 6.5, Okyanusya’nın 1 temsilcisi olacak. 1 takım da ev sahibi. “Bu buçuklar da ne ola ki” derseniz, Asya ve CONCACAF’ın bir temsilcisi Play-Off maçıyla belirlenecek. Yani ya Asya ya da CONCACAF “buçuk takım” fazla temsil edilecek. Elbette, dünya futbolunun lokomotiflerinden Güney Amerika’nın Kuzey Amerika ve Karayipler, Asya ve Afrika’dan daha düşük takımla temsil ediliyor oluşu en büyük tartışma konularından biri.
80: Turnuvaya katılan takım sayısı yüzde 50 oranında arttı. Yapılacak toplam maç sayısı da 64’ten 80’e çıktı.
1.000.000.000: FIFA, yeni formatla toplam hasılatı 1 milyar dolar artırmayı hedefliyor. (SPOR SERVİSİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER FIFADünya Kupası