‘Kışa kömürsüz girdik, açız’

‘Kışa kömürsüz girdik, açız’

Üç aydır ücret alamayan Yozgat Termikel işçileri grevde. ‘Açız, sesimizi duyurun’ diyen işçiler ‘Hangi devirde yaşıyoruz’ diye soruyor.

Vedat YALVAÇ
İstanbul

Termikel’in Yozgat Şefaatli’de bulunan fabrikasında çalışan 40 işçiye, 2016 yılının 9’uncu ayından beri ücret ödenmiyor. Evine ekmek götürmekte dahi zorlanan işçiler, kışı kömürsüz geçiriyor. Hak-İş’e bağlı Çelik-İş üyesi olan işçiler, sorunlarını çözmek yerine kendilerini oyalayan sendikaya da tepkili.

En son geçen hafta çarşamba günü ‘paranız yatacak’ sözü verildiğini, ancak yine yatırılmadığını anlatan işçiler, o günden beri grevde. Fabrikanın sahibi Ahmet Kaya’nın da kendilerine “Para veremeyiz, çalışırsanız çalışın, çalışmıyorsanız da yasal haklarınıza başvurun” dediğini aktaran işçiler, “Bize çıkın gidin diyorlar yani” dediler. Asgari ücret karşılığında günde 10 saat çalışan işçiler, “Hangi devirde yaşıyoruz! Nerde yaşıyoruz? Biz ailesi için sadece ekmek parası kazanmaya çalışan işçileriz. Bizim sesimizi duyurun!” diyor.

‘EVİME EKMEK GÖTÜREMİYORUM’

Evine kömür dahi alamadığını söyleyen bir işçi, içinde bulundukları durumu şöyle anlattı: “Yemek için ekmeğimiz yok. Buradaki genel müdüre söyledik, ‘Ben karışmam. Sizi çalıştırmak zorundayım’ diyor. Ben de dedim ki, akşamdan sabaha yiyecek yemeğim yok, çocuklarımı okula aç gönderiyorum. Şu anda açız. Hakikaten abartmıyorum kardeşim. 9’unucu aydan beri evime ekmek götüremiyoruz. Evimizde soba yanmıyor, soğukta geziyoruz. Bizi çok mağdur ettiler. Benim çocuğum ayağıma dolandı, ‘Baba 1 kilo elma da mı getiremedin’ diye... Bu lafı ben çocuğumdan duydum, düşünebiliyor musunuz. Ben artık kendimi ne yapayım? Müdür buranın çocuğu, o bile halimizi bildiği halde ‘Ben karışmam’ diyor. Ortada kaldık güzel kardeşim, çıkacak yer arıyoruz. Akşamdan sabaha yiyecek ekmeğimiz yok. Bunu koskoca Ahmet Kaya bile kulak ardı ediyor. İnancın olsun bizim noterden ihtar çekecek paramız yok. Cebimizde iki liramız dahi yok...”

‘ÇELİK-İŞ BİZİ OYALIYOR’

Çelik-İş üyesi işçiler, sendikanın kendilerini oyaladığını düşünüyor: “Sendikayı işte şimdi gidiyoruz, toplantı yapıyorum, şunu yapıyorum, bunu yapıyorum diyerek bizi oyalaya oyalaya bugüne geldik. Oyalamaya da devam ediyor. Önceki gün Termikel patronu Ahmet Kaya ile toplantı yapacağız dediler. Daha sonra telefonda bize şunu söylediler: ‘Maaşınızı vermiyor, gidip yasal işlemini başlatsınlar, dedi.”

Sendikadan da patrondan da şikayetçi olan işçiler, “Sendika şu anda Ankara’dan yola çıkmış geliyor. Bize yardım ederse  edecek, etmezse mecburen yasal işlem başlatacağız. Şefaatli Kaymakamlığına gideceğiz. Kaymakamdan sonuç alamazsak Yozgat Valiliğine çıkacağız” dediler.

SADECE SABUN İSTEDİLER DİYE...

Yağlı makinelerde çalışan işçiler, sadece sabun istedikleri için hakarete uğradıklarını ve 15 gün ücretsiz izne çıkarıldıklarını söylediler: “Biz preslerin altında çalışıyoruz, işimiz zor. Keşke gelip buranın halini bir görseniz... Çok kötü durumdayız. Çünkü devamlı sac ile uğraşıyoruz. Elimiz pas oluyor. Makineler yağlı zaten. Sabun olmadığı için müdürlerin yanına çıkıp ‘Sabun yok. Ellerimizi yıkamamız lazım’ dedik. Onlar da bize aynen şu lafı söylediler: ‘Yiyorsanız elinizin bokuyla yiyin. Yemiyorsanız işte kapı.’ Onlar öyle deyince biz de yemeği yemeyerek dışarıda oturduk. Sırf bu yüzden 15 gün ücretsiz izne çıkardılar. Sadece bir sabun için....”

Fabrikanın soğuk olduğunu ve soba yanmadığını da belirten işçiler, “Sac işi yaptığımız için devamlı ellerimiz kollarımız kesiliyor. Çoğu işçinin vücudunda dikişler var” dediler.

ANKARA TERMİKEL’DE DE ÜCRETLER ÖDENMEMİŞTİ

Merkezi Ankara Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Termikel fabrikasında da ücretleri ödenmeyen işçiler 9’uncu ayda iş bırakmıştı. Bantları durdurarak toplu halde fabrikanın bahçesine yürüdüler. Burada karşılarına çıkan patron Ahmet Kaya’ya taleplerini illettiler. Kaya işçilere sadece “Beni bütün organizeye rezil ettiniz” dedi. İşçiler ancak üretimi durdurduktan sonra alacaklarının 500 lirasını alabildiler.

Ücret ödemeyen Termikel patronu, mesai saatleri içinde 5 dakikadan fazla tuvalete gidilirse ücretlerden keseceğini duyurmuştu.

Son Düzenlenme Tarihi: 11 Ocak 2017 09:21
www.evrensel.net
ETİKETLER TermikelYozgatGrev