‘Roboski rahatsızlığıyla ilgili resmi açıklama bekliyoruz’

‘Roboski rahatsızlığıyla ilgili resmi açıklama bekliyoruz’

KHK ile kapatılan Roboski Derneğinin Başkanı Veli Encü, Roboskililere yönelik son günlerde yoğunlaşan baskı ve saldırıları Evrensel’e değerlendirdi.

Fırat TOPAL
Diyarbakır

Diyarbakır’daki Roboski Anıtı’nın yıkılarak kaldırılması, Roboski Derneğinin kapatılması ve Roboskililere yönelik son zamanlarda artan gözaltı süreçleri dikkat çekiyor. Konuyu KHK ile kapatılan Roboski Derneğinin Başkanı Veli Encü Evrensel’e değerlendirdi. Encü, “Özellikle anıtla ilgili olarak derhal resmi bir açıklama bekliyoruz” dedi.

Yıkılan Roboski Anıtı’nı sosyal medya üzerinden öğrendiğini, ifade eden Encü, kaybettikleri yakınlarının isimlerinin yazıldığı taşların parçalandığını, bu durumun  kendilerini çok üzdüğünü ifade etti. Encü, “5 yıl önce 34 kişi TSK’ya ait savaş uçakları tarafından katledildi, bu gün anıları parçalandı, devlet hangi gerekçeyle bu anıtı yıktı? Roboski Anıtı kaldırınca katliam olmamış mı sayacaklar, bu acıyı hafızalarımızdan nasıl silecekler? Roboski asla unutulmayacak” dedi. Encü, KHK kararıyla kapısı mühürlenen Roboski Derneği’nin tüm mal varlığına jandarma tarafından el konulduğu bilgisini de aktararak, “Misafirleri karşılamak için yapılan bağışlara, Roboski adına yazılan kitaplara, çocukların rehabilitesi için yazılan kitaplara, fotoğraflara, masalara, sandalyelere el koydular” dedi.

‘BU KATLİAMI KABUL ETMEKTİR’

Encü şöyle devam etti: “Roboski Katliamı’nın 5. yıl dönümünde yakınlarını kaybedenler gözaltına alındı. Yıl dönümünden sonra bırakıldı. Bugün gelinen noktada gözaltılar ve baskılar yaşıyoruz. Roboskililerin Temsilcisi Ferhat Encü tutuklu. Anıtın yıkılıp, parçalanmasını hiçbir hukuk, vicdan etmez. Katledilen 34 kişinin anılarına dikilmiş anıtı yıkmak bu katliamı da kabul etmektir, Roboski hafızasını silmeye çalışmaktır. Kimse o anıttan rahatsız değildi, kayyım niye rahatsız oldu? Anıtın parçalanması acımıza acı kattı, alıp Roboski’ye taşıyabilirlerdi, anıtın parçalanması o ilk günkü acıyı bize tekrar yaşattı, biz bu bize dönük yapılanlarla ilgili ve özellikle anıtla ilgili olarak derhal resmi bir açıklama bekliyoruz” dedi.

Son Düzenlenme Tarihi: 11 Ocak 2017 07:32
www.evrensel.net