ABD istihbaratı: Rusya, Trump'ı şantajla kontrol ediyor

ABD istihbaratı: Rusya, Trump'ı şantajla kontrol ediyor

ABD'de üst düzey istihbarat görevlileri, Obama ve Trump'la bir araya geldi. Rusya'nın Trump hakkında ciddi bilgilere sahip olduğu iddia edildi.

ABD’nin en üst düzey istihbarat yetkililerinin geçtiğimiz hafta Devlet Başkanı Barack Obama ve 20 Ocak’ta başkanlık koltuğunu devralacak olan Donald Trump’la bir toplantı gerçekleştirdiği bildirildi. Toplantıda, iki lidere gizli belgelerin sunulduğu ve Rus istihbaratının Trump hakkında ciddi kişisel ve mali bilgilere sahip olduğunun belirtildiği ifade edildi.

CNN’de Evan Perez, Jim Sciutto, Jake Tapper ve Carl Bernstein imzasıyla yayımlanan habere göre iddialar, Rusya’nın 2016 ABD Başkanlık Seçimlerine müdahalesi hakkındaki 2 sayfalık özete iliştirilmiş bir raporda sunuldu.

İddiaların, ABD istihbaratının çalışmalarını güvenilir bulduğu eski bir İngiliz istihbarat görevlisinin notlarıyla hazırlandığı belirtildi.
FBI’ın, esas itibariyle Rus kaynaklarına dayandırılan iddiaların güvenilirliği ve isabetliliğini araştırdığı ifade edildi.

Gizli belgeler, iki lidere geçtiğimiz hafta Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, FBI Direktörü James Comey, CIA Direktörü John Brennan ve NSA Direktörü Amiral Mike Rogers tarafından sunuldu.

Rusya’nın sahip olduğu bilgilerin, liderlerle paylaşılma gerekçesinin, Trump’ı istihbarat çevreleri, ABD Kongresi ve üst düzey bürokratlar arasında hakkında dönen iddialara dair bilgilendirmek olduğu belirtildi.

'RUSYA HEDEFLİ ÇALIŞTI' İDDİASI

Belgelere göre Rusya’nın elinde her iki tarafın da aleyhine olacak bilgiler bulunuyor ancak bu bilgilerden yalnızca Hillary Clinton ve Demokratlara zararı dokunacak olanlar paylaşıldı. CNN’e konuşan yetkililer, bu belgenin Rusya’nın Clinton’ın adaylığına zarar verme ve Trump’a avantaj sağlama amacı güttüğünün kanıtı olduğunu ifade etti.

2 sayfalık özette, seçim kampanyası boyunca Trump’ın çevresindeki isimlerle Rus hükümeti arasında bilgi alışverişi olduğu iddiaları da yer aldı.

CNN’e konuşan kaynaklar, aynı iddiaların geçtiğimiz yıl da Kongre liderlerine sunulduğunu belirtti. O dönem, Demokrat Senatör Harry Reid, FBI Direktörü Comey’e mektup yazarak “Donald Trump, Trump’ın başdanışmanı ve –ABD’ye düşmanca yaklaşan yabancı bir çıkar grubu- Rus hükümeti arasındaki yakın bağlar ve koordinasyona dair önemli bilgilere sahip olduğunuz açık” demişti.

CNN, 2 sayfalık özetin, Trump’a sunulan belgeler arasında yer aldığını doğrulattığını ancak toplantıda tartışılıp tartışılmadığı konusundaki iddiaları teyit edemediğini duyurdu. Haberde, Trump’ın geçiş ekibinin bu konuda görüş vermeyi reddettiği belirtildi.

TRUMP'A ŞANTAJ

Buzzfeed'de yayımlanan belgeye göre;

*Rusya, Trump'ı en az 5 yıldır destekliyor. Putin, Trump aracılığıyla Batı ittifakında gedikler açmayı planlıyor.

*Trump şu ana kadar Kremlin'in ilişkileri geliştirmek için yaptığı iş tekliflerini reddetti. Ancak kendisi ve yakın çevresi, Kremlin'den Demokratlara ve diğer siyasi rakiplerine karşı gelen istihbari bilgileri kabul etti.

*Eski bir Rus istihbarat yetkilisi, Rus istihbaratının Trump'ın Moskova'daki maceralarını kullanarak ona şantaj yaptı. Şantaj için kullanılan bilgiler arasında cinsel içerikli iddialar var.

ESKİ İNGİLİZ İSTİHBARAT GÖREVLİSİ HAZIRLADI

CNN, 2 sayfalık özeti oluşturan 35 sayfalık notları incelediğini duyurdu. Notların ilk olarak Trump karşıtı Cumhuriyetçiler ve sonrasında Demokratlar tarafından desteklenen bir araştırmayla hazırlandığı belirtildi. CNN’in şu aşamada notların ayrıntılarını haberleştirmeyeceği, belli iddiaların bağımsız kaynaklarca teyit edilmediği ifade edildi.

Notları hazırlayan eski İngiliz istihbarat görevlisinin 1990’larda Rusya’da görevli olduğu şu anda ise özel bir istihbarat şirketinin sahibi olduğu belirtildi. Araştırmaların ilk olarak Trump karşıtı Cumhuriyetlerçilerce fonlandığı bildirildi. Trump’ın adaylığının kesinleşmesi sonrası çalışmanın devam etmesini Clinton’ın destekçileri sağladı.

Habere göre FBI ve Ulusal İstihbarat Direktörlüğü, sunulan belgelerin gizliliği sebebiyle yorum yapmaktan kaçındı. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 11 Ocak 2017 07:35
www.evrensel.net