‘Allahaısmarladık Cumhuriyet’ sahnede

‘Allahaısmarladık Cumhuriyet’ sahnede

Tiyatro Tatavla, Selim İleri’nin 20 yıl önce yazdığı “Allahaısmarladık Cumhuriyet”i sahneye taşıyor.

Dört kadın: Halide Edip, Afife Jale, Latife, Fikriye... Cumhuriyetin kuruluş mücadelesinde kendi hayatlarından, kişisel özlemlerinden, düşlerinden vaz geçmiş, düşlerini feda etmiş dört figür... “Ferdin hürriyeti..’’, “..tiyatro bir mekteptir..’’, “..yeni bir vatan kuruluyor..’’, “siyaset amansız şey..’’ diye diye iki dünya arasında kalmış, mert, yürekli, naif, örselenmiş, ötekileştirilmiş  ‘devrimci kadınlar’...

Üstlerine toprak örtüldükten sonra, yürekleri can tahtasına çarpmadan önce, birbirlerine son kez sığınmak için Galip Bey’in terzihanesinde buluşurlar. Ve Cumhuriyet mücadelesinin içindeki ferdin hürriyet mücadelesi, bir gaz lambasının titrek alevinden yüreklerimize sızacak bir yol arar. Bir bostan  dolabının gıcırdayan sadası arasında... Fonda ise büyük resim: 1800’lerin sonundan 1950’lere kadar an be an değişen Türkiye…

Tatavla Tiyatro, cumhuriyet tarihine başka bir açıdan tanıklık eden bu eseri Eraslan Sağlam rejisiyle 28 Ocak saat 20:30’da Tatavla Sahne’de seyircisiyle buluşturuyor. Oyunun kadrosunu ise Hale Akınlı, Tuba Zehra Sağlam, Cansu Diktaş ve Can Ertuğrul oluşturuyor.

 

SELİM İLERİ: TİYATRO TATAVLA BU İSTEĞİME RUH ÜFLEDİ

Oyunun ilk okuma provalarını izleyen Selim İleri, eserinin sahneenmesinden duyduğu duygularını şöyle ifade ediyor; “Yirmi yıl önce yazdığım, bana seçkin iki ödül kazandıran Allahaısmarladık Cumhuriyet’in Tiyatro Tatavla topluluğunca yeniden hatırlanmasından mutluluk duydum. İlk okuma provasına gittiğim gün, sanatçıların ve tüm çalışanların özeni karşısında ne yapacağımı bilemedim; şimdi burada teşekkür ediyorum.

Allahaısmarladık Cumhuriyet’i kültür gömleği değiştirirken çekilmiş acılar üzerine kurmaya çalıştım. Metinde, sahnede dört kadının dramı önce çıkar ama, geride bütün toplumun yaşadıkları, emeği belirsin istemiştim. Tiyatro Tatavla bu isteğime ruh üfledi.

İnsanın kendi yazdıklarından söz açması çok zor, hatta gereksiz. Yine de, bu oyunun yakın tarihimizin hüzünlü görkeminden esinlendiğini söylemeliyim. Birçok kaynaktan yararlanmıştım; o kaynak eserleri saygıyla anıyorum.” (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net