Mersin'de gazeteciler sorunlarını anlattılar

Mersin'de gazeteciler sorunlarını anlattılar

Mersin’de gazeteciler bir araya gelerek 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla sorunlarını anlattı.

Cemil UĞUR
Mersin

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde Mersin’de düzenlenen törende gazeteciler yaşadıkları baskıya ve sorunlara tepki gösterdi. Bir gazeteci ellerine kelepçe vurdu, ağzını da siyah bantla kapatarak tutuklu gazetecilere dikkat çekti; bir diğeri ise işsizliğe vurgu yapmak için yanında getirdiği ekmeği meslektaşlarıyla paylaştı.

Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen gazeteciler adına konuşan Haberci gazetesi çalışanı Hediye Eroğlu, “Susturulmaya çalışılsak da, hapislere atılsak da, buradayız ve burada olmaya devam edeceğiz” dedi.

Eroğlu, protesto amaçlı hazırladığı metni okumadı, elinde tutarak gösterdi.

Hazırlanan basın metninde ise şu ifadelere yer verildi:
“Ülkemizde işsiz kalma, tutuklanma gibi korkularla bu mesleği yürütmeye çalışan gazeteciler için 10 Ocak ne yazık ki bayram olmaktan çıktı. 1961 yılında 212 Basın Yasası ile bayram olarak ilan edilen 10 Ocak, gazetecilere çağdaş haklar tanıyor ve gerçekten bir bayram havası estiriyordu. 56 yıl sonra bugün bambaşka sorunlarla ve içeriğindeki bütün özelliklerini fiilen yitirerek kâğıt üzerinde duruyor. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün 2016 Dünya Basın Özgürlüğü Sıralamasında Türkiye 180 ülke arasında 149’uncu sıradan, iki puan gerileyerek 151’inci sıraya yerleşti. Kayyım atamaları, ekonomik baskılar, tutuklamalar ile yüzlerce gazeteci işini kaybetti. Sektördeki daralma nedeniyle bir çok arkadaşımız iş bulmakta zorlanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre basın sektörü, işsizliğin en yüksek olduğu işkollarından biri olarak açıklandı. Fikir işçileri, Türkiye’de işsizlikle tehdit edilirken, iş bulmayı başaran arkadaşlarımız da asgari ücret düzeyinde maaşlara çalışıyor. Türkiye’de şu anda her üç gazeteciden biri işsiz. Yani gazeteciler çalışamıyor. 2016 yılında 780 gazetecinin basın kartı iptal edildi, 839 gazeteci yaptıkları haberler nedeniyle açılan davalarda hakim karşısına çıktı. 189 gazeteci sözlü ve fiziksel saldırıya uğradı. 157 yayın organı kapatıldı. 14 toplumsal olayda ise yayın yasağı kararı verildi. Türkiye’de 144 gazeteci yeni yıla cezaevinde girdi. Uluslararası basın meslek örgütlerine göre tüm dünyada hapiste 348 gazeteci bulunuyor. Yani Türkiye’de gazeteciler çalıştırılmıyor. Gazeteciler yaptıkları haberler nedeniyle hedef gösteriliyor. Bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından kamuoyu önünde linç ve tehdit ediliyor. Bu zorluklar altında çok sayıda meslektaşımız yazmayı bırakırken bir çoğu başka sektörlere yönelerek evine ekmek götürmenin peşine düşüyor. Kamu adına sorgulama görevini yerine getiren gazetecilik zor günler geçiriyor. Yani gazeteciler gazetecilik yapamıyor. Kendini yalnız hisseden basın çalışanları bugünlerde halkın desteğine her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyor. Tüm baskı ve olumsuzluklara karşın 10 Ocak’ların yeniden gerçek bayrama dönüşmesi umuduyla bizler demokrasimizi, mesleğimizi kararlılıkla korumaya, mücadeleye devam edeceğiz.”

Törenin devamında konuşan Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı Ahmet Ünal ise 1960’lı yıllara kadar mücadele eden gazetecilerin kazandıkları hakların hemen hepsinin, 1971 muhtırası ve 12 Eylül 1980 darbesiyle ellerinden alındığının altını çizdi. Ünal, “Bu meydandan gerçekten gazetecilik yaptıkları için cezaevinde olan arkadaşlarımıza selam göndererek ayrılacağız. Yaşasın Anadolu basını, yaşasın Cumhuriyetimiz, yaşasın bu ülkenin güzel geleceği için mücadele eden gazeteciler, yaşasın asgari ücretle çalışmaya çalışan gazeteci arkadaşlarım” dedi.

İŞSİZ GAZETECİDEN EKMEKLİ PROTESTO

Aylardır işsiz olduğunu belirten gazeteci Aziz Avcı ise yanında getirdiği kuru ekmeği meslektaşlarıyla paylaştı. “Lokmamızı paylaşalım, bin canla yiyelim” diyen Avcı, her geçen gün artan işsiz gazeteci sorunun altını çizdi.

www.evrensel.net